Kétéves börtönre ítélte a bíróság Csang asszonyt, aki éveken keresztül sikeresen hátráltatta a vállalkozók földszerzési törekvéseit. Kínában a termőföldek általában nagyon olcsón jutnak az építési vállalkozók kezébe, mert lefizetik az igazi mandarinokat, akik közlik: a földek kisajátítása államérdek. Van amikor a parasztok semmit sem kapnak a földjükért.
Hogy lett a háromgyerekes családanya a nép védelmében álmandarin?
Úgy, hogy megkereste őt egy önkormányzati hivatalnok abban a kis étteremben, amely a tulajdona volt. Ajánlatot tett: az asszony fizessen 5000 jüant (ez mintegy 750 dollár), és akkor az önkormányzat megfeledkezik arról, hogy három gyereket szült, vagyis nem tartotta be az egyke szabályt. A kardos menyecske nemet mondott és megkezdődött harca az “igazságért”. Hamarosan elterjedt a hír, hogy Csang asszony el tudja intézni azt, ami a parasztoknak nem megy.
Pekingbe jár fel és ott eléri, hogy a korrupt helyi mandarinok rendelkezéseit visszavonják. Átadták a panaszokat Csang asszonynak, aki látástól vakulásig dolgozott a különböző beadványok ügyében. Ehhez kellettek a hamis pecsétek, melyeket fiai segítségével barkácsolt. Évekig folytatta háborúját a korrupt hivatalnokok és vállalkozók ellen, de végül- a hamis pecsétek miatt- lebukott.
A bíróság előtt azzal védekezett, hogy semmit sem fogadott el a kisemmizett parasztoktól. A saját költségén járt fel Pekingbe, hogy az ügyeket ott intézze. Nem a maga, hanem a mások érdekében tette amit tett. Hozzátette: munkája emelte a mandarinok presztízsét a nép szemében. A bíró ettől függetlenül két éves börtönbüntetésre ítélte a 46 éves álmandarint, aki a parasztok érdekében küzdött Honan tartományban.