Veszélyben a phenjani atomtárgyalások a kínai-amerikai nézetkülönbségek miatt

A tárgyalások feltételeiről fennálló amerikai és kínai nézetkülönbségek áthidalásában kevés előrehaladást értek el.

Csekély a valószínűsége, hogy folytatódnak az évekkel ezelőtt megrekedt hathatalmi megbeszélések Észak-Korea vitatott atomprogramjáról – közölte egy dél-koreai diplomata szerdán, a témáról előző nap folytatott kínai-dél-koreai tárgyalásokról beszámolva. Mint mondta, a tárgyalások feltételeiről fennálló amerikai és kínai nézetkülönbségek áthidalásában kevés előrehaladást értek el.

Dél-Korea és az Egyesült Államok arra kérte Kínát, hogy játsszon nagyobb szerepet azokban az erőfeszítésekben, amelyek célja, hogy Észak-Koreát rábírják: mielőtt folytatják a tárgyalásokat, bizonyítsa tettekkel, hogy teljesíteni kívánja a nukleáris leszerelés területén vállalt kötelezettségeit. Peking azonban még mindig elnézőbb Észak-Koreával – közölte a nevének elhallgatását kérő diplomata. Kína a tárgyalások újrakezdését sürgeti, és követeléseik csökkentésére szeretné rábírni Washingtont és Szöult.

Hvang Dzsun Kuk dél-koreai és Vu Da-vej kínai főtárgyaló négyórás megbeszélést folytatott Pekingben a hathatalmi tárgyalások esetleges újrakezdéséről.

A névtelenül nyilatkozó dél-koreai diplomata szerint a két Korea, Kína, az Egyesült Államok, Japán és Oroszország részvételével folytatott, 2008-ban megszakadt tárgyalások újrakezdéséhez Phenjannak demonstrálnia kellene, hogy kész az atomlétesítményei leszerelésére, de Szöul megítélése szerint nem történt változás az észak-koreai álláspontban. “Semmi értelme sem lenne egy magát atomhatalomnak nyilvánító országgal újrakezdeni a hathatalmi tárgyalásokat” – tette hozzá.

Phenjan 2012-ben nyilvánította magát atomhatalomnak, és 2013 elején hajtotta végre a harmadik kísérleti atomrobbantást.

ratingTextUndefined

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez