Egyiptom az UNESCO-hoz fordult, mondván egy 1972-es nemzetközi rendelet szerint az illető ország joga, hogy rendelkezzen a területén levő műkincsekkel és azok ábrázolási jogával. Mi a kínai válasz? Egyelőre bizonytalan.
A Szfinksz, amely Hopej tartomány fővárosának, Sicsicsuangnak az élményparkjában áll, pontosan olyan, mint az eredeti: 80 méter hosszú és 30 méter magas. “A 4500 éves műemlék kínai hasonmása jól sikerült.”- állítják a nézők, akik tömegesen bámulják és fényképezik a világ egyik csodáját, messze Kairótól, de közel Pekinghez.
Az élménypark költségvetése hatalmas: 5 milliárd jüan, ami valamivel több mint 800 millió dollár. A Szfinksz elkészítése állítólag 8 millió jüanba került. Eredetileg úgy gondolták, hogy a film forgatása után lerombolják, de látva a nagy közönségsikert, most más megoldást keresnek. Leleményes kínai vállalkozók már ki is eszelték a megoldást. Eszerint a Szfinkszet nem bontják le, hanem átalakítják.
Egy kicsit megváltoztatják a szobor formáját, majd vígan közlik Egyiptommal: ez a kínai Szfinksz már nem az a Szfinksz, amely Kairó mellett áll 4500 éve.