A telefonhasználat balesetet okoz

Ha Japánban sétálunk akár az utcán, de főleg a zsúfolt vonatokon, aluljárókban azt látjuk, hogy az emberek 90%-a a mobiltelefonjának, vagy egyéb elektronikus eszközének képernyőjét nézi. Az efféle mobiltelefon függőségnek -ahogy a statisztikákból kiderül- nem csak pszichológiai, de fizikai kockázata is van.

 

 

 

 

Azok száma, akik mobiltelefonnal sétálás, vagy vezetés következtében elszenvedett baleset miatt hívják a mentőket, növekszik.

A tokiói tűzoltóság statisztikái szerint míg 2010-ben 23, addig 2013-ban már 36 ilyen esetet regisztráltak. A számok szerencsére még mindig kétjegyűek. Az elmúlt évben a legnagyobb mobil-balesetek (26 fő) a képernyő nézéséből keletkeztek, míg további 5 ember telefonbeszélgetés közben sérült meg. Ez azt jelzi, hogy a legfőbb bűnös az érintőképernyős kijelző és annak számtalan funkciója.

A szám persze évről évre növekszik, ahogy a mobiltelefon felhasználók száma is. A tűzoltóság tehát egyre komolyabban veszi az ügyet, valamint felhívja a figyelmet, hogy „a túlzott mobilhasználat nem csak ránk nézve, de a környezetünkre is rendkívül veszélyes”.

A négy év alatt 2010-től 2013 végéig összesen 122 fő szenvedett ennek következtében balesetet. A leggyakoribb korosztály a 40-es, majd őket követik a 20-as éveiket taposó fiatalok. Ami a balesetek típusát illeti, a sérülések mintegy 40%-a valamilyen „ütközés”, majd „esés” miatt következik be. Ezek 80%-a enyhe sérülés, de voltak olyan esetek is, melyek kórházi ellátást igényeltek, sőt haláleset is történt.

Az egyik ilyen baleset 2013 októberében volt, amikor egy 47 éves férfi sétált át a vasúti átkelőn, miközben telefonját babrálta. Tragikus módon a férfit elütötte a vonat és meghalt. Ugyanezen év májusában, egy 10 éves fiú telefonján játszott, miközben a peronon sétálgatott. Végül beesett a sínek közé és súlyos sérüléseket szenvedett.

Az ilyen incidensek miatt az utasokat minden állomáson különböző táblák -illetve videofelhívások- figyelmeztetik a veszélyre, emlékeztetve őket, hogy nézzenek a lábuk elé. A nagy cégek is kampányt indítottak annak érdekében, hogy tudatosítsák az emberekben, hogy a felgyorsult irodai életben, ahol például a folyosón sietve összeütközhetnek a dolgozók, vagy a kapkodásban magukra önthetik a kávét, mennyire fontos az odafigyelés.

Sokak számára talán furcsa, hogy felnőtt embereket figyelmeztetni kell egy ilyen nyilvánvaló dologra, mégis fontos, hiszen ha ezzel elkerülnek haláleseteket, akkor már megérte.

Nem csak Japánban, de Magyarországon is egyre inkább uralja az embereket a mobiltelefon világa. Vajon nálunk hányszor történik hasonló baleset?

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez