A legrosszabb a helyzet Pakisztánban, ahol az iszlamista fanatikusok hajszát indítottak az oltást végző orvosok és ápolók ellen. Pedig Pakisztán az az ország Afganisztán és Nigéria mellett, ahol nem sikerült megállítani a veszélyes betegség járvánnyá válását. Miért támadják mégis a tálibok az oltást végző egészségügyi személyzetet? Mert Oszama bin Ladent egy ilyen oltócsoport segítségével azonosította a CIA Pakisztánban, 2011-ben.
A WHO nagyon ritkán hirdet vészhelyzetet. Legutóbb 2009-ben a madárinfluenza-járvány indokolta ezt. A globális forgalom drámai növekedése miatt a járványok is gyorsabban terjednek, hiszen a vírusok nem ismernek határokat. Irak, Afganisztán és az egyenlítői Guinea ebből a szempontból probléma: sok az új megbetegedés, de a határok ellenőrzése nem megoldott.
A WHO joggal büszke arra, hogy hála a nemzetközi oltókampánynak a gyerekbénulást sikerült száműznie a világ legnagyobb részéről: 1988-ban még 350 ezer, tavaly már csak 406 új megbetegedés volt. Csakhogy a csökkenő trend megállt és néhány helyen, például Afganisztánban, Pakisztánban és Szíriában megkezdődött a növekedés.
Riadót fújt a WHO, mert a gyerekbénulás az országok jövőjét fenyegetheti, hiszen az áldozatok döntő többsége 5 év alatti gyerek. Nagy kérdés persze, hogy a tálibok Afganisztánban és Pakisztánban, vagy a Boko Haram dzsihád harcosai Nigériában olvassák-e az Egészségügyi Világszervezet vészjelzését arról, hogy hazájukat gyerekbénulási járvány fenyegeti?!