Ezért aggódik az ellenzék Kazahsztánban, amely fórumot szervez az ország és az egész eurázsiai térség jövőjéről. Kazahsztán tagja annak a vámuniónak, amelyet Moszkva szervezett meg és amelyikbe Janukovics be kívánta vinni Ukrajnát. Ez ellen lázadt fel az ukránok egy része és űzte el az oroszbarát elnököt. Következett a Krím orosz annektálása és a feszültség Ukrajna keleti, orosz népességű részein. Nazarbajev kazah elnök kezdetben állást foglalt Ukrajna területi egysége mellett, de azután a külügyminiszter megértéssel fogadta, hogy Oroszország annektálta a Krím félszigetet. Mi lesz Ukrajna keleti részén, ahol sok orosz él?
Árgus szemekkel figyelik ezt Kazahsztánban, hiszen az ország északi részén sok orosz él. Vajon ők is csatlakozni akarnak Oroszországhoz? A törvényhozás mindenesetre sietve módosította a törvényt és ezentúl 10 év börtön fenyegeti azt, aki szeparatista propagandát folytat.
Elriasztja ez a Kazahsztánban élő oroszokat? Sokan úgy vélik, hogy aki akart, az már elment a Szovjetunió felbomlása után. Ma sokkal kevesebb orosz él Kazahsztánban, mint a szovjet időkben. Arra is rámutatnak, hogy Kazahsztán -Ukrajnával ellentétben- nincsen permanens gazdasági válságban.
A döntő kérdés persze az, hogy mit mondott Putyin orosz elnök Nazarbajevnek? Mit gondol valójában az orosz államfő, aki életművét azzal szeretné betetőzni, hogy visszaállít valamiféle államszövetséget a nagy Szovjetunió helyén? Milyen lenne ez az államszövetség? Milyen szerep jutna benne a független Kazahsztánnak? Erről rendez vitafórumot a kazah ellenzék a hétvégén, mert attól tart, hogy az ukrajnai példa járvány lehet és fenyegetheti a független Kazahsztánt is.