A tungkuani Jüe Jüen cipőgyár munkásai azért sztrájkolnak, mert szerintük a törvényeket megszegve, a vállalat nem fizeti nyugdíjukat, társadalombiztosítási hozzájárulásukat, egészségügyi biztosításukat és lakhatási támogatásukat.
A megmozdulásról először hírt adó China Labour Bulletin (CLB) hongkongi emberjogi szervezet értesülései szerint hétfőn tízezer dolgozó vonult az utcákra, kedden négyezren. A South China Morning Post jelentése szerint a hét elején 40 ezer fő hagyta abba a munkát, miközben a cég ezerfős munkabeszüntetésről adott számot.
A CLB szerint a munkaügyi vita április elején kezdődött, a cég azóta sem hajlandó az elmaradt juttatások kifizetésére. Mindössze annyit ígért meg, hogy május elejétől új társadalombiztosítási rendszert vezetnek be, felülvizsgálva a vitatott előzőt. Egyes munkások szerint a cég több mint tíz éve nem vagy csak részben fizet szociális juttatásokat a munkások után, a helyi egészségügyi, nyugdíjazási és társadalombiztosítási hatóságokkal összejátszva.
Az amerikai China Labor Watch (CLW) munkajogi szervezet szerint a szociális juttatások fizetésével való visszaélés gyakori a kínai gyárakban. A szervezet közleménye szerint az általa vizsgált 400 üzem egyike sem tett teljes mértékben eleget törvényi kötelezettségeinek. A résztvevők számából ítélve a hét eleji tungkuani lehet az elmúlt évek egyik legnagyobb szabású akciója – becsülte a CLW.
A Jüe Jüen a többi közt az Adidasnak és a Nike-nak szállít, az esettel kapcsolatosan mindkét cég bejelentette: követi a fejleményeket és megteszi a tőle telhetőket az ügy minél előbbi rendezésére.
A CLB egy februári tanulmányában rámutat: a munkástüntetések száma nagymértékben emelkedik a kelet-ázsiai országban, csak az elmúlt másfél évben másfél ezret regisztráltak belőlük. A részletes adatokból az is kiderül, hogy a megmozdulások célja többnyire a dolgozók alapvető jogainak kikövetelése, illetve a fizetésemelés kiharcolása.