42 kilométer a Nagy Vezérért

Premier Észak-Koreában: külföldiek is részt vehettek a maratoni futáson. A Kim Ír Szen stadionból indult Phenjanban a verseny, melyet Észak-Koreában Manjongdé nemzetközi versenynek hívnak. Manjongdéban született a rendszer alapítója, Kim Ír Szen, akinek születésnapja április 15-én van.

Ennek az ünnepség sorozatnak a része volt a maratoni verseny is, mely természetesen a Kim Ír Szen stadionban ért véget azután, hogy a futók elhaladtak Kim Ír Szen diadalíve, aranyozott szobra mellett, és lefotózhatták a Kim Ír Szen egyetemet. Az utcákon több tízezer lelkes szurkoló buzdította a futókat, akik között először külföldiek is voltak. Többnyire amatőrök, akik 27 országból érkeztek: ” Nagyon élveztem az egészet. A környezet varázslatos. Az emberek nagyon kedvesek.”- nyilatkozta egy 32 éves Hong Kongban élő brit háziasszony, aki három hónapos terhessége ellenére végig futotta a maratoni versenyt. A győzelmet természetesen koreai versenyzők aratták. A nők között egy ikerpár szerezte meg az arany illetve az ezüst érmet. Észak-Korea legnagyobb része el van zárva a külföldiek előtt, de a főváros, Phenjan viszonylag nyitott. Ott ugyanis – a diktátor rendeletére – csakis azok a családok élhetnek, akik hűek a Kim dinasztiához. Kim ír Szen alapította meg a világtól elzárkózó kommunista rendszert 1945 után. Halála után fia, Kim Dzsong Il vette át a hatalmat. Amikor ő is átadta lelkét teremtőjének, akkor az unoka, Kim Dzsongun került hatalomra. Az ifjú generális imádja a sportot. Az ifjú diktátor születésnapjára Dennis Rodman, az NBA egykori sztárja nemzetközi kosárlabda tornát szervezett Phenjanban februárban. Most az alapító nagypapa születésnapját maratoni versennyel ünnepelték Phenjanban, ahol először külföldiek is lefuthatták a több mint 40 kilométeres távot Észak-Korea fővárosában.