“Kína viselkedjen felelős nagyhatalomként”

A Mennyei-Birodalomnak respektálnia kell a szomszédait – ezt hangsúlyozta Chuck Hagel Japánban. Az amerikai hadügyminiszter utalt arra, hogy a krími példát nem szabad megismételni Ázsiában.

 

Senki sem változtathatja meg önkényesen a határokat – mondta Japánban az amerikai hadügyminiszter. Chuck Hagel igyekezett megnyugtatni ázsiai szövetségeseit, hogy Peking nem követi Moszkva példáját és nem fog erőszakkal annektálni területeket, mint Oroszország tette ezt nemrég a Krím-félszigettel.

Japán az USA szövetségese a világháborús vereség óta. Tokiónak vannak területei vitái mind Moszkvával, mind pedig Kínával, ugyanakkor Japán hadserege az önvédelemre van csak felkészülve és semmiképp sem alkalmas egy komoly agresszió elhárítására. Ezt az amerikai katonai erő garantálja -hangsúlyozta Hagel hadügyminiszter Tokióban. Washingtonban nemrég az USA délkelet-ázsiai szövetségesei tanácskoztak Hagellel. Mindegyik ország tart Kínától és fél attól, hogy az orosz medve agresszív politikáját a kínai sárkány is követi. Pekingben a külügy szóvivője elutasította ezt a lehetőséget.

Chuck Hagel hétfőn kezdi meg három napos hivatalos látogatását a kínai fővárosban. Obama amerikai elnök nemrég Hágában tárgyalt Hszi Csinping kínai államfővel. Obama az ukrajnai válság kapcsán megismételte az álláspontját, mely szerint Oroszország megsértette a nemzetközi jogot, amikor annektálta a Krímet. Peking jóval megértőbb Moszkva iránt. Az ENSZ BT-ben tartózkodott, amikor a nyugati hatalmak elítélték Oroszországot. Hszi Csinping elmondta Obamának, hogy kínai vélemény szerint szankciókkal nem lehet megoldani az ukrajnai válságot. Kína Oroszország legnagyobb gazdasági partnere. A kínai cégek igen aktívak Oroszországban. Az északi sark körüli vizeken folyó tengeri kőolaj kitermelésben is részt vesznek, ahova nyugati cégeket az oroszok nem engedtek be.

Oroszország leggazdagabb embere a szankciók elől átvitte a pénzét Amerikából és Angliából Kínába. Példáját állítólag sokan követték az orosz milliárdosok közül.
Az amerikai hadügyminiszter pekingi látogatását árgus szemekkel figyelik Tajvanon, hiszen a szigetet Peking Kína részének tekinti. Tajvan szigetén jelenleg nagyszabású népmozgalom bontakozik ki a függetlenség kikiáltása érdekében. A jelenleg uralkodó Kuomintang kormányzat szabadkereskedelmi egyezményt írt alá Pekinggel, de ezt Tajvanon sokan ellenzik, mert attól tartanak, hogy a sziget végzetesen függni fog a Mennyei-Birodalomtól. Tajvan függetlenségét az amerikai flotta garantálja, ezért Hagel hadügyminiszter minden szava és gesztusa óriási jelentőségű Tajvan számára, amely Japánhoz, a Fülöp-szigetekhez és Dél-Koreához hasonlóan tart Peking növekvő befolyásától a térségben.

(Visited 3 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez