Szabadkereskedelmi egyezményt szeretne Kína

Erről beszélt Hszi Csinping államfő Brüsszelben. Kínának az EU a legnagyobb kereskedelmi partnere, az Európai Unió szempontjából nézve Kína a második. 559 milliárd dollár a forgalom értéke Kína és az EU között.

 

 Stratégiai partneri viszonyt sürgetett Kína és az Európai Unió között Hszi Csinping elnök, aki ezzel befejezte európai körútját. Hágában találkozott Obama amerikai elnökkel, majd látogatást tett Párizsban és Berlinben. A kínai külügyminiszter mindenütt elmondta, hogy az idei év Európa éve a kínai diplomácia számára. Ez gazdasági szempontból fontos az Európai Uniónak, amely jóval lassabban növekszik, mint Kína, ezért számára létfontosságú a jelenlét a Mennyei-Birodalom piacán.

Hszi Csinping elsősorban a modern technológiát szeretné Európából importálni. Kína első embere külön kiemelte az oktatás fontosságát. A kínai fiatalok döntő többsége az amerikai egyetemeket keresi, ha külföldön akar tanulni. Peking most szeretné diverzifikálni kapcsolatait ezen a téren is.

A tervezett szabadkereskedelmi egyezmény sok érdeket sértene, de nagyon sokan nagyon jól járnának vele. Az Európai Unió és az USA között folynak a szabadkereskedelmi tárgyalások. Bizonyos értelemben tehát versenyfutás folyik a nagyhatalmak között Európa 500 milliós piacáért. Az Európai Unió Oroszországgal is tervezett szabadkereskedelmi egyezményt, illetve a Moszkva által vezetett eurázsiai vámunióval, ám ezek az elképzelések az ukrajnai válság miatt zátonyra futottak. Peking az EU-tól és az USA-tól eltérően ítéli meg az ukrajnai válságot és nem alkalmaz szankciókat Moszkvával szemben. Oroszország leggazdagabb üzletembere fel is számolta nyugati vállalkozásait és átvitte a pénzét Kínába, ahol nem fenyegeti az oroszokat a szankciók alkalmazása az ukrajnai válság miatt.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez