Ez már nem az a G7, amely valaha a globális GDP értékének több mint 70 százalékát adta, és már Oroszország sem az az adósságterhektől rogyadozó állam, amely kölcsönöket koldul a Nyugattól, mint egykor. Mára nemcsak a G20-ak csoportja jelent nagyobb súlyt a világgazdaságban a G8-aknál, de a feltörekvő gazdaságok (Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság) alkotta BRICS is csökkenti az “élcsapat” befolyását – véli a cikkíró. Megjegyzi, a G8-ak akkor zárták ki Oroszországot, amikor amúgy is fakulóban a vonzerejük. Ennél már Oroszország “vállrándítása” a döntésre sokkal jelentőségteljesebb reakció.
A G7-ek a világ GDP-jének ma kevesebb mint a felét adják, s a szám várhatóan tovább fog csökkenni a következő tíz évben. A Nyugat szerepe mérséklődni fog, és ennek következtében a “Nyugat-központú” gondolkodás komoly kihívásoknak lesz kitéve. A Nyugatnak nem vezetnie kellene a világ többi részét, hanem integrálódnia vele – állapítja meg a Global Times.
A cikk szerint a G7-ek Oroszország nélkül folyamatosan a perifériára fognak szorulni, még ha Oroszország gazdasági súlya viszonylag kicsi is, kirekesztése megkérdőjelezi a nagy nyugati hatalmaknak, a “gazdag országok klubjának” nyitottságát.
A már kialakult helyzetben a Nyugatnak el kell gondolkodnia azon, miért nem tudott a G8 a különböző civilizációk olvasztótégelyévé válni, merre halad majd tovább a globalizáció körülményei közepette. A Nyugat már nem diktálhat a világnak, s ha továbbra is szilárdan ragaszkodik ahhoz az alapvetéshez, hogy érdekei elsőbbséget élveznek másoké előtt, akkor óhatatlanul is veszélynek teszi ki magát – fogalmaz a kínai napilap.