A helyzet azért különösen riasztó, mert az utolsó felmérés, amely 2008-ban készült, még csak 3,2 millió szmog halált mutatott ki. Már akkoris Ázsia volt messze az első. Ezen belül is különösen Kínában romlott a helyzet. A Mennyei Birodalom nagyvárosaiban gyakorlatilag egész télen szmog riadónak kellene lennie, ha a WHO normáit vennék figyelembe. Pekingben és Sanghajban a szmog veszélye olykor a 20-szorosa az Egészségügyi Világszervezet normáinak.
A jelentés arra is kitér, hogy nem a külső légszennyezés a legnagyobb veszély, hanem a belső. Mit jelent ez? Azt, hogy Afrikában és Ázsiában szénnel fűtenek, vagy melegítik az ebédet, vagyis a rossz levegő a lakáson belül keletkezik. Emiatt többen halnak meg a világon bent. Íme a számok: 3,7 millió áldozata volt a külső légszennyezettségnek 2012-ben és 4,3 millió a belső szennyezésnek ugyanezen évben. Négy évvel korábban 1,7 millió szmog halott volt a világon a külső szennyezés miatt, a belső szennyezés áldozatainak a száma 1,9 millió volt.
Mindebből az is kiderül, hogy Kínában és más ázsiai országokban drámaian romlott a helyzet az elmúlt években. Kína kormányfője a nemzetgyűlés legutóbbi ülésszakán háborút hirdetett a szmog ellen, de félő, hogy ennek csak hosszútávon lesz hatása. Addig minden évben több mint 7 millió ember válik a szmog áldozatává a világon.