Még súloysabb helyzet alakulhat ki Thaiföldön, miután érvénytelenítette az alkotmánybíróság a februárban megtartott parlamenti választások eredményét. A döntést a testület azzal indokolta, hogy a szavazást nem sikerült egy napon lebonyolítani.
A thaiföldi alkotmánybíróság érvénytelenítette pénteken a február 2-án megtartott parlamenti választások eredményét.
A döntés miatt nyilvánvalóan további késedelmet szenved a kormányalakítás, és még súlyosabb helyzet alakul ki az indokínai országban, ahol hónapok óta utcai tüntetésekkel próbálják megdönteni Jinglak Sinavatra miniszterelnök hatalmát.
“A február 2-i választások nem érvényesek” – jelentette be a thaiföldi alkotmánybíróság szóvivője. A döntést a testület azzal indokolta, hogy a szavazást nem sikerült egy napon lebonyolítani.
A voksolás folyamatát a választókerületek mintegy ötödében tüntetők zavarták meg, ami miatt nem lehetett határozatképes képviselőházat alakítani és megválasztani Thaiföld új miniszterelnökét. Jinglak Sinavatra és a kormányzó Puea Thai párt ellen az ellenzék számos büntetőeljárást kezdeményezett, és a négy hónapja tartó tüntetések kifulladása után ezúttal bírósági úton próbálja megbuktatni a kormányt.
A pénteki alkotmánybírósági döntés győzelemnek számít az ellenzék, mindenekelőtt a Demokrata Párt számára, február 12-án ugyanis a testület még elutasított egy hasonló beadványt.
A 23 ember halálát követelő és százak sérülésével járó utcai tüntetések csillapulása ellenére nem látszik kirajzolódni a válságból kivezető kiút: a politikai színtér valamennyi szereplője Jinglak Sinavatra távozását kikényszerítő bírósági döntésre vár. Az ellenzék, amely húsz éve nem nyert választásokat, azzal vádolja a kormányfőt, hogy 2006-ban megbuktatott bátyja, Thakszin Sinavatra bábja, s annak korrupciós politikáját folytatja.