A Kelet-Turkesztáni Iszlám Mozgalom (ETIM) nevű terrorszervezethez tartozó egyik csoport online videóban jelentette be, hogy a március eleji kunmingi pályaudvari késes mészárlás elkövetői élvezik támogatását – közölte a kínai külügyi szóvivő legutóbbi tájékoztatóján.
A Hung Lejt idéző csütörtöki lapok szerint a szóvivő úgy vélte, hogy a felvétel Kína terrorfenyegetettségét bizonyítja. Arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy ismerje el az ETIM által képviselt csoportok, így a szóban forgó Turkesztáni Iszlám Párt (TIP) terrorista jellegét és támogassa Kína terrorizmus-ellenes álláspontját.
A délnyugat-kínai Jünnan tartomány székvárosában késsel felfegyverkezett sötétruhás ujgurok támadtak a vasúti pályaudvaron várakozó tömegre. Huszonkilenc ártatlan civil meghalt, négy támadót a helyszínen lelőttek, egyet megsebesítettek és hármukat később elfogták. A sebesültek száma meghaladta a 140-et. A helyszínen kelet-turkesztáni zászlókat találtak, a hatóságok terrortámadásnak minősítették a történteket.
A szélsőséges szervezeteket figyelő amerikai SITE szervezet által felfedezett videón az üzenet közvetítője, Abdullah Manszúr, a TIP vezetője egyebek között megjegyezte, hogy azok, akik vérüket áldozzák, nem teszik hiába, mert tucatnyian fogják őket követni a szent háborúban.
A Reuters hírügynökségnek a múlt héten sikerült telefonon kapcsolatba lépnie Manszúrral, aki vélhetően Pakisztánból, egy afgán sim-kártyás telefonon, ujgur nyelven, tolmácson keresztül közölte, hogy Kínát valamennyi muszlim ellenségének tartják, és támadások sorát tervezik végrehajtani az országban. “A muszlimok bosszút fognak állni” az elnyomás miatt – jelentette ki.
Az ETIM vállalta magára korábban a tavaly októberi Tienanmen téri támadást, amelynek a három elkövetőn kívül két civil áldozata és negyven sérültje volt.
A hszincsiangi jelentések régóta tartó feszültségről számolnak be a régióban, amelynek ujgur őslakosai időről időre támadásokat hajtanak végre helyi kormányzati, rendőrségi intézmények, posztok ellen, de az elmúlt években több, civilek elleni utcai késelés is történt. Hivatalos források szerint tavaly április óta száz ember – köztük rendőrök is – vesztette életét a hszincsiangi erőszakos cselekményekben.
Peking és a helyi vezetés túlnyomó részben külföldről támogatott szakadár erőket és vallási szélsőségeseket sejt a támadások hátterében.