A múlt hónap középen két hongkongi kézműves üzlet dolgozóját kapták rajta, hogy álruhás riportereknek ajánlanak filmet arról, hogyan lehet elefántcsontot átcsempészni a vámon és ez kihívta a természetvédők haragját. Körülbelül ugyanekkor több mint 40 ország –köztük Kína és afrikai államok- aláírtak egy vadonélő állatok védelméről szóló nyilatkozatot.
A Morning Post által meglátogatott mind a négy Arts and Crafts üzletben a faragások „mamutagyar” címkével voltak ellátva.
„Itt nincs elefántcsont” – mondta Tsim Sha Tsui igazgató egy Clearwater Bay Cool-i diákokból és szülőkből álló, mintegy 20 fős tiltakozó csoportnak.
A gyerekek azt mondták, hogy azt szeretnék látni, hogy megszűnt az elefántcsont és mamutagyar kereskedelem az üzletekben, mivel a faragványok jelenléte táplálja a termékek növekvő keresletét.
„Én csak az szeretném tudni, hogy megér e egy ékszer egy életet, vagy ékszerek nélkül mentsünk meg egy életet. “- mondta a 10 éves Guacomo Fahy.
„Nem vagyok benne biztos, hogy hihetünk az üzleteknek.” – nyilatkozta David Schneider, az egyik tiltakozó fiú édesapja. „Csak hátul kell tartani az árút.”
Az üzleteknek megengedett volt az elefántcsonttal való kereskedelem egészen az 1989-ben hatályba lépő nemzetközi kereskedelmi tilalom életbelépéséig. A mamutok kihaltak, de olyan helyeken, mint Szibéria agyaraik megtalálhatóak és ezeket ki is ássák.
„Látod közöttük a különbséget, mert az agyar teljesen másmilyen és hosszú ideig a föld alatt volt.” –mondta egy dolgozó. „Az agyar könnyű, és nagyon törékeny.”
HongKong elefántcsont kereskedelmi csomópont volt, mintegy 37,8 tonna forgalommal 1976 óta. A kormány az idén megkezdte a lefoglalt elefántcsontkészletek megsemmisítését, ezzel akadályozva annak kereskedelmét.