Hung Lej szokásos napi sajtótájékoztatóján egy újságíró kérdésére válaszolva közölte, hogy Cao hosszú ideje betegeskedett és végül kórházi körülmények között, a megfelelő orvosi ellátás ellenére – miután több szerve felmondta a szolgálatot – tbc-ben elhunyt. A szóvivő úgy fogalmazott, hogy Caót törvényes jogait biztosítva, “lelkiismeretesen ellátták”.
Sajtóértesülések szerint az 52 éves nőt tavaly szeptember közepén vették őrizetbe a pekingi repülőtéren, amikor több társával együtt egy genfi emberi jogi kurzusra akart elutazni. Egy hónappal később tartóztatták le “botrányokozás, bajkeverés” miatt.
Cao egyik tavalyi akciója során a külügyminisztérium épületének szomszédságában két hónapon át ülve követelte, hogy az országos és az ENSZ emberi jogi jelentésének készítésébe civil panaszosokat is vonjanak be.
Cao a nemzetközi jogvédők körében jól ismert személyiség volt. Kínában legalább két alkalommal volt már a “munkával történő átnevelés” – időközben megszüntetett – intézményeinek lakója akciói miatt.
A New York-i székhelyű Human Rights in China nevű szervezet szerint Cao súlyos betegségekben szenvedett, köztük máj- és veseproblémái is voltak. A fővárosi Csaojang kerületi fogdában állapota egyre rosszabbá vált, s úgy tudni, február 19-én került kórházba, miután kómába esett.
Az Egyesült Államok a múlt hét végén “mélységes felháborodását” jelezte az aktivista halála miatt. Jen Psaki külügyi szóvivő emlékeztetett arra, hogy Washington korábban többször is aggodalmának adott hangot Cao őrizetbe vétele miatt.
A kínai külügyi szóvivő hétfőn “határozott tiltakozását” fejezte ki amiatt, hogy “egyes országok az emberi jogokra hivatkozva beavatkoznak Kína jogi szuverenitásába és függetlenségébe”.