Az Iszlám Tanács Pakisztánban nem sokkal a miniszterelnök döntése előtt fejtette ki hivatalos véleményét, mely szerint ellenkezik az iszlám tanításaival, ha életkorhoz kötik a házasságot. Hasonlóképp vélekedtek arról a jogszabályról is, amely előírja: egy férfi csakis akkor választhat második feleséget, ha ebbe első neje beleegyezik.
Vissza a középkorba? Úgy bizony. Amint nemrég olvashatták Keletport című honlapunkon, az iszlám hittudósok Dzsafarira, a nyolcadik században élt jogtudósra hivatkoznak. Tegyük hozzá, hogy ebben a korban a keresztény Európában is szokás volt a gyereklányok férjhez adása, akár még királykisasszonyok esetében is. De azóta elmúlt egy kis idő. Pakisztánban a törvény eddig 15 éves kort írt elő házassági minimumnak. Ezt most megszüntetik.
Irakban akár kilenc éves kislányokat is férjhez adhatnak. A visszatérés a középkorba egy másik régi gyakorlatot is visszahozhat: a nők adásvételét. Ez már ma is megszokott gyakorlat a törzsi területeken Pakisztánban, ám ha visszavonják a törvényt, akkor teljesen általánossá válhat a nagyvárosokban is. Emberi jogi szervezetek természetesen tiltakoznak mind Pakisztánban, mind Irakban, a külföldi kritikákról már nem is beszélve. De a döntéshozók ennek ellenére úgy érzik, mind Irakban, mind Pakisztánban: az iszlamista terror permanens fenyegetése miatt érdemes jóban lenni a konzervatív iszlám jogtudósokkal, nehogy azok dzsihádot hirdessenek a hatalom ellen.
Az egésznek a nők isszák meg a levét, hiszen az ő jogaikat csorbítja minden ilyen kezdeményezés. Emlékezhetünk arra a 14 éves pakisztáni lányra, akit fanatikus tálibok fejbelőttek csak azért, mert kiállt amellett, hogy a lányok is tanulhassanak Pakisztánban.