Elmaradt az elit váltás Észak-Koreában

Az új Legfelsőbb Népi Gyűlés 687 tagja között van a hatalmi elit több olyan tagja is, akikről korábban megfigyelők azt gondolták, hogy kegyvesztetté váltak vagy hogy egyenesen kivégezték őket. Az elitváltás elmaradása azt jelentheti, hogy Kim Dzsong Un, a fiatal diktátor elég erősnek érzi hatalmát, és már nem tart a régi elit tagjaitól.

 A hatalmi eliten belüli generációs váltással és Kim Dzsong Un, a fiatal diktátor által végzett politikai tisztogatásokkal kapcsolatos találgatások ellenére nem hoztak jelentős változást a phenjani hatalmi eliten belüli erőviszonyokban a hétvégi parlamenti választások a törvényhozás új tagjainak kedden közölt listája alapján.

A Jonhap dél-koreai hírügynökség szerint az elitváltás elmaradása azt jelentheti, hogy Kim elég erősnek érzi hatalmát, és már nem tart a régi elit tagjaitól.

Az új Legfelsőbb Népi Gyűlés 687 tagja között van a hatalmi elit több olyan tagja is, akikről korábban megfigyelők azt gondolták, hogy kegyvesztetté váltak vagy hogy egyenesen kivégezték őket. Közéjük tartozik Cso Rjong He, a hadsereg politikai részlegének igazgatója, valamint a tavaly decemberben Kim által kivégeztetett, haláláig a rezsim második legerősebb emberének számító Dzsang Szong Tek több bizalmasa. Bekerült a parlamentbe Dzsang özvegye, Kim Kjong Huj is, Kim Dzsong Un nagynénje.

Nincs viszont a képviselők között Kim húga, a vélhetően 26 éves Kim Jo Dzsong. Az ő szerepével kapcsolatban találgatásokra adott okot, hogy vasárnap bátyja társaságában jelent meg a voksoláson, és a média az állampárt magas rangú tisztviselőjeként hivatkozott rá.

Habár Kim Dzsong Un több fiatalabb bizalmasa először került be a parlamentbe, a képviselők listája alapján megfigyelők szerint nem játszódott le jelentős változás a hatalmi eliten belüli erőviszonyokban. Ez azt jelzi, hogy mind politikai, mind gazdasági téren valószínűtlen az irányváltás Észak-Korea részéről.

A Legfelsőbb Népi Gyűlés elvben a legfőbb észak-koreai politikai szerv, de a gyakorlatban hatásköre a Kim körüli politikai és katonai elit döntéseinek jóváhagyására korlátozódik. Ennek ellenére a parlament összetétele szakértők szerint jól tükrözi a hatalmi eliten belüli erőviszonyokat, ezért az ötévente megrendezett választások fontos betekintést nyújtanak a rezsim vezetésén belüli folyamatokba.

Az észak-koreai hatóságok egyébként azt is közölték kedden, hogy a választáson 99,7 százalékos volt a részvételi arány, és minden egyes jelölt a szavazatok 100 százalékát kapta körzetében. Ez annak fényében nem igazán meglepő, hogy a választáson való részvétel kötelező volt, és minden körzetben egyetlen jelöltre lehetett szavazni.

A hatóságoknak a voksolás az egyik legfőbb eszköz a lakosság ellenőrzésére, hallgatólagos népszámlálás lebonyolítására és a helyi szervek mobilizálási képességeinek tesztelésére.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez