Európa államai viszont fizetnek túszokért, bár tagadják ezt. Hogy is kezdődött? 5 millió eurót szállított három diplomatatáskában egy német diplomata Maliba. Ez volt a váltságdíj 32 elrabolt európai polgárért. A pénzt a Szaharába vitték, ahol a szakállas dzsihád harcosok egy pokrócon szépen megszámolták. Majd elengedték a túszokat, de kiadták a jelszót: szerezzetek új túszokat, méghozzá a kontinentális Európából! Közben pedig az 5 millió euróból megalakult az AQIM, az Al Kaida észak-afrikai szárnya. De az emberrablásokat a központ irányította valahonnan Pakisztánból. Az AQIM, az Arab félszigeten működő Al Kaida és a szomáliai Al Shabab ugyanazzal a módszerrel dolgozik a közös kassza javára. Így lesznek az európai államok az Al Kaida fő szponzorai – az akaratuk ellenére.
Az elmúlt 5 évben 165 millió dollár volt az Al Kaida bevétele a váltságdíjakból – állítja David Cohen amerikai pénzügyi államtitkárhelyettes. Az európaiak képmutatóan viselkednek – mondja az USA egykori bamakói nagykövete. Amikor a német diplomata átadta az 5 milliós váltságdíjat a szakállas dzsihád harcosoknak a Szaharában, akkor ezt hivatalosan úgy számolták el, mint a Malinak nyújtott humanitárius segélyt. Akkor még persze más árak voltak: 32 európai túsz nyerhette vissza a szabadságát 5 millió euróért. Ma már egy héttagú francia család kerül ennyibe. Legalábbis a francia sajtó szerint ennyit fizettek ki az Al Kaida-szövetséges Boko Haramnak váltságdíjként.
Hivatalosan persze nem a kormány fizetett, hanem az a cég, ahol a francia férfi dolgozott. De a lényegen ez mit sem változtat: az európaiak szponzorálják az Al Kaidat – állítja a New York Times. Oszama bin Laden utolsó televíziós szózatában éppen arról beszélt, hogy milyen fontos az, hogy a központ irányítsa az emberrablásokat. Oszama bin Laden már halott, de az emberrablás biznisszé vált az Al Kaida és más iszlamista szervezetek számára. Ami még csak 5 millió euro volt 2003-ban, az már 66 millió dollár lett tavaly. Ekkora váltságdíjat inkasszált az Al Kaida, amely szisztematikusan vadászik európai polgárokra, hogy feltöltse a kasszát – írja összeállításában a New York Times.