Kim Dzsongun abban a választó körzetben indul, ahol a Pektuszán van. Ez a koreaiak szent hegye, olyan mint az Olümposz a görög ókorban. A hivatalos legendák szerint ott született a jelenlegi diktátor édesapja, Kim Dzsongil. Valójában a nemrég elhunyt diktátor a nagy Szovjetunióban látta meg a napvilágot. Édesapja, a rendszer alapítója, Kim ír Szen szovjet századosi egyenruhában tért vissza hazájába, ahol a jaltai egyezmény alapján átvehette a hatalmat -Sztálin jóvoltából- az ország északi részén. A szent hegyre, mint szimbolumra szükség volt, úgyhogy az iskolában azt tanítják Észak-Koreában: hős vezérünk Kim Ír Szen a Pektuszán szent hegyen küzdött a japán gyarmatosítók ellen, eközben született a legendás örökös. Ezért indul ebben a körzetben a kommunista dinasztia harmadik tagja, akinek legitimitását kizárólag azt adja: ő Kim ír Szen unokája és Kim Dzsong Il fia.
Hogy szavaznak Észak-Koreában?
Sokat nem bíznak a véletlenben: minden körzetben a helyi főnök a fejével felel azért, hogy mindenki szavazzon. Kire? Egyetlenegy jelölt van, de nem mindenki a kormányzó Munkapárt tagja. Vannak kis “hazafias szervezetek”, melyek szintén küldhetnek egy-két képviselőt a parlamentbe. Ez a Hazafias Népfront nem sok vizet zavar, de maga a parlament sem. A döntések ugyanis a Legfelső Védelmi Tanácsban születnek. Ennek tagjait maga a diktátor nevezi ki, de ez sem jelent életbiztosítást. Nemrég a rendszer második számú vezetőjét a családjával együtt likvidálták, mint árulót.
Bízhat-e a rendszer a 100%-os sikerben mint eddig? Papíron igen, hiszen a nyilvánosság ellenőrzése tökéletes. Megjelenni biztos az fog, amit a hatalom akar. De a valóság? Itt már gondok lehetnek. Megszűnt ugyanis a röghöz kötés rendszere Észak-Koreában. A nagy éhség idején felbomlott a rendszer, melynek a lényege az volt: mindenki csak akkor mozoghatott, ha erre engedélyt kapott. Azóta senki sem tudja, hogy hányan élnek Észak-Koreában. Sokan ugyanis megszöktek a kommunista Paradicsomból. Mások éhenhaltak. Egyszóval a választás a hatóságok számára valamiféle népszámlálást is jelent.
Mit tudhat meg a külvilág? Azt, hogy Észak-Korea népe egy emberként követi az ifjú diktátort, ahogy már apját és nagyapját is követte. Aki pedig megkérdezi, hogy hova vezet mindez, az könnyen úgy járhat, mint a második számú vezető, akit mint áruló férget nemrég likvidálták.