Mi lehet az “eredeti drámai tartalom” a japán pornóban?

Először kapott jogi eredetvédelmet a pornó arra hiovatkozva, hogy “eredeti drámai tartalom” van benne – egy japán felnőttvideóról van szó, amelyet Tajvanon forgalmaztak illetálisan. 

A Szellemi tulajdon bírósága hat hónap börtönre ítélt két férfit japán felnőtt filmek illegális forgalmazásáért. Az ítélet szerint a kalózfilmek ráadásul eredeti drámai tartalommal is bírtak. Hsueh Chin-feng, védőügyvéd, az ügy precedens értéke miatt, valószínűleg felülvizsgálatot fog kérni. A japán felnőtt DVD-ket áruló vádlottakat 2010-ben perelték be a producerek szabályszegésért. A Taipei Bíróság először ejtette a vádakat, majd amikor bebizonyították a szerzői jogok megsértését, kiszabták az ítéletet.
Korábban Tajvan visszautasította a felnőtt tartalmak producereinek szerzői jogi követeléseit az alkotások obszcenitása miatt, így azok nem érdemelnek védelmet. Lee Teh-tu, a Szellemi Tulajdon Bíróságának szóvivője elmondta, egy 2005-ös szabályra hivatkozva tagadták meg korábban a védelmet. Ugyanakkor hangsúlyozta, a jogi környezet változik.

Az ítélet nem részletezi, hogy a történet melyik szála tekinthető “eredetinek” vagy “drámainak” – a japán felnőttvideók azonban általában kiemelkednek a  felhozatalból.  Az európai vagy amerikai versenytársakhoz képest sokkal több fantázia van bennük – perzse ezt értelmezhetjük úgy is, hogy messze perverzebbek, mint az európai vagy amerikai versenytársak. Vannak olyan műfajok – mint például a bukkake vagy a futanari (a “leszbikus” transszexuális iskoláslány), amelyet a japán gyártók honosítottak meg az egész világon. A világon egyébként az egy főre eső felnőtt tartalom előállításában és fogyasztásában is élen jár Japán. Az egy főre eső költsé évi 127 dollár (27 ezer Ft), amivel még mindig messze lamradnak a világelső Dél-Korea mögött, ahol mindenki (a csecsemőket is beleértve) évi több, mint 500 dollárt (120 ezer ft-t) költ pornóra.  Egy ilyen méretű üzletben tartmészetes, hogy  megpróbálják védeni a szerzői jogokat – még akkor is ha ehhez “eredeti drámai tartalomra” van szükség. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez