A Fauna & Flora International (FFI) azóta munkálkodik a krokodilfaj megmentésén, hogy 2000-ben a Kardamom-hegységben végzett felmérés során megtalálták maradvány populációját. A becslések szerint a kevesebb, mint 300 egyedet számláló vadon élő populáció összeomlott, amikor több fenyegetés érte. A krokodilokat bőrükért vadászták, korábbi élőhelyükről elüldözték őket a benyomuló emberek, míg a fiatal állatok könnyen belegabalyodtak a halászhálókba és megfulladtak. A szervezet és a kambodzsai erdészeti minisztérium beavatkozásának hála azonban a sziámi krokodil nem halt ki.
Januárban, a Kambodzsai krokodilvédelmi projekt keretében szabadon engedték a hüllők második csoportját Dél-Kambodzsa meg nem nevezett területén. Az első ilyen eseményre 2012 decemberében került sor, akkor 18 egyedet engedtek szabadon, többek között a Phnom Tamao Vadvédelmi Központban kikeltett ivadékokat. Az élőhelyet gondosan választották ki: egy félreeső, érintetlen erdős területen, valahol arrafelé, ahol korábban is megtalálhatóak voltak.
A szabadon engedett hüllők egy részét rádiós nyomkövetővel szerelték fel. A szervezet szakemberei szerint ez fontos lépése a védelmi munkának, hiszen lehetővé teszi, hogy megfigyeljék, boldogulnak-e, egy helyütt maradnak-e a krokodilok vagy elköltöznek. Az eredeti tíz nyomkövetőből öt jócskán túlélte tervezett élettartamát, és háromtól máig kapnak jeleket, ezenkívül nem követett hüllőket is rendszeresen kiszúrnak.
Megfigyeléseik szerint az állatok fel-le vándorolnak a folyó mentén, ahol elengedték őket, de rendszeresen visszatérnek elengedési helyükre, és úgy tűnik, jól boldogulnak. A vadőrök minden hónapban meglátogatják az élőhelyet, hogy megbizonyosodjanak róla, a vadászat vagy halászat nem fenyegeti az új telepeseket. Eddig nem figyeltek meg elhullást.
A szervezet közleménye szerint a projekt még csak teszt, hogy kiderítsék, életképes lenne-e a visszatelepítés. Amennyiben megfelelőnek bizonyulnak a körülmények, krokodilokat telepítenek a jól védett folyórendszerekbe Kambodzsa egész területén, és így ténylegesen visszahozhatják a fajt a kihalás pereméről.