Ezen töpreng az amerikai parancsnokság Afganisztánban, ahonnan a drónokat indítják – írja a New York Times. A lap nem közli az amerikai tálib parancsnok nevét, de annyi kiderül róla, hogy az Egyesült Államokban kapcsolatban állt Al Awlaki imámmal. Az USA-ban született muzulmán arab, miután hazatért ősei hazájába, Jemenbe, az Al Kaida második számú vezére lett, majd 2011 szeptemberében egy amerikai drón végzett vele. Precedens tehát már van.
A New York Times szerint eddig már három másik iszlamista terroristát is eltettek láb alól ezzel a módszerrel, noha mindnyájan amerikai állampolgárok voltak. Washingtonban, a civil áldozatok magas száma miatt, sokan vitatják ezeknek a dróntámadásoknak az értelmét. Minden ilyen akció azzal a kockázattal jár, hogy a civil áldozatok rokonai terroristák lesznek, mert bosszút akarnak állni szeretteik halála miatt. Ezenkívül jogilag sem tisztázott, hogy amerikai állampolgárt megölhet-e az amerikai hadsereg külföldön érvényes bírói ítélet nélkül? Obama elnök szerint igen, aki tavaly nyáron kijelentette: “olyan ez mint a magányos lövöldöző valamelyik amerikai városban. Ki kell lőni, mert különben ártatlan amerikai polgárok lesznek az áldozatok!”
Csakhogy az amerikai csapatok nagy része hamarosan kivonul Afganisztán területéről, az afgán és a pakisztáni kormány pedig a tálibokkal tárgyal. Ilyen körülmények között egy amerikai dróntámadás az afgán-pakisztáni határ közelében nem váltana ki kedvező visszhangot.
Likvidálható-e drónokkal az amerikai-tálib vezér?
Már több támadást szervezett az USA fegyveres erői ellen egy, a tálibok soraiban harcoló, amerikai állampolgár. Az újabb terveket szövögető ellen indíthat-e az USA dróntámadást?
(Visited 1 times, 1 visits today)