Spanyolország elfogatóparancsot kér volt kínai vezetők ellen

Nevetségesnek és irreálisnak nevezte az ország egykori elnökének és kormányfőjének őrizetbe vételét elrendelő, hétfőn kiadott madridi határozatot a Global Times (GT) napilap, amely az eset nyomán Spanyolországot is támadja.

Az angol nyelvű kínai állami újság szerdai számában úgy fogalmaz, hogy az öt egykori kínai vezető, köztük Csiang Cö-min volt államfő és Li Peng korábbi miniszterelnök Tibetben végrehajtott népirtás és emberiesség ellenes bűncselekmények vádjával való letartóztatásának elrendelése a valóság tagadásának következménye. A határozatot jegyző bíró elfogult Kína-képet alapul véve kíván beleavatkozni a kelet-ázsiai ország belügyeibe, s nyilvánvalóan sosem járt Tibetben, így nem láthatta az elmúlt években ott végbement hatalmas változásokat – fogalmaz élesen a lap.
A GT azt is megemlíti: jellemző, hogy Spanyolországban történt ez, a nagy országok ugyanis ódzkodnak attól, hogy Kínával ilyen konfliktusba kerüljenek. A nyugat-európai kis ország számára egy felemelkedő óriással való összetűzés puszta tényének hangoztatására is alkalom. Spanyolországnak nincs joga ahhoz, hogy szélsőséges nemzetközi perekben döntsön, már csak gyarmatosító, fasiszta, diszkriminációval és zaklatásokkal teli történelme miatt sem – írja a lap.
Az eset szálai 2006-ra nyúlnak vissza, amikor két jogvédő csoport és egy Tibetből kivándorolt, spanyol állampolgárságú szerzetes feljelentést tett a tibeti lakosságnak az 1980-as, 1990-es években való elnyomása ügyében. Az öt egykori vezető bűnösnek találtatott, a madridi legfelsőbb bíróság egy tagja hétfőn nemzetközi elfogatóparancs kiadására kérte az Interpolt. Csiang és Li mellett Csiao Si volt rendőrfőnök, Csen Kuj-jen egykori tibeti pártvezető, valamint Teng Tel-jün volt családtervezési miniszter szerepel a bűnösnek talált egykori kínai vezetők közt.
A kínai külügyminisztérium rendes napi sajtótájékoztatóján kedden “mély elégedetlenségének és ellenkezésének” adott hangot a határozattal kapcsolatban, amelyet hibásnak és a kínai álláspontot teljes egészében figyelmen kívül hagyónak nevezett. Hua Csun-jing, a tárca szóvivője úgy fogalmazott, hogy az eset a kínai-spanyol kapcsolatok fejlődési irányait is befolyásolhatja, így reményének adott hangot azt illetően, hogy a spanyol kormány megfelelően kezeli az esetet.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez