Orbán Viktor több megállapodást is aláír Kínában

A kínai miniszterelnökkel és az elnökkel is egyeztet Pekingben Orbán Viktor. A magyar kormányfő több megállapodást is aláír, valamint egyeztet a két ország kereskedelmi, turisztikai kapcsolatainak fejlesztéséről, valamint infrastrukturális beruházásokról is. A következő napokban egyeztetnek a Budapest-Belgrád vasútvonal kínai részvétellel zajló fejlesztéséről, továbbá a Budapestet elkerülő tehervasútvonal megépítéséről is.

 „A jövőt illetően két dolgot lehet biztosan állítani: Kína rendkívül erős lesz a jövőben is és Közép-Európa lesz az európai gazdasági növekedés motorja” – mondta Orbán Viktor még tavaly novemberben, miután Bukarestben tárgyalt Li Ko-Csianggal, Kína miniszterelnökével. Akkor magyar-szerb-kínai megállapodás született a Budapest-Belgrád vasútvonal korszerűsítéséről. A mostani látogatás során ez a beruházás is téma lesz.

„Ma csak az nem üzletel Kínával, és a kínai cégekkel, aki szándékosan becsukja a szemét” – fogalmazott tavaly decemberben a magyar miniszterelnök a Huawei kínai távközlési cég regionális logisztikai központjának átadóján, Biatorbágyon. Akkor a jövőbeli gazdasági sikerek kulcsának nevezte a kínai cégek magyarországi jelenlétét.

A miniszterelnök mostani útján várhatóan szándéknyilatkozatot írnak alá egy újabb citromsavgyár Magyarországra településéről, kiterjeszthetik a Huawei-jel a korábban kötött stratégiai megállapodást, valamint egyeztetnek Kína és a közép-európai országok turisztikai együttműködésének regionális központjáról is, amely Budapesten létesül.

Orbán Viktor két napos pekingi útján tárgyal a Bank of China elnökével, beszédet mond a Kínai Kereskedelmi Kamara üzleti fórumán és a Kínai Társadalomtudományi Akadémián, valamint meglátogatja a pekingi Magyar Kulturális Intézetet is.

A kormányfő megbeszélést folytat Li Ko-Csiang kínai miniszterelnökkel és fogadja Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke is.

A kormányfő megállapodásokat is aláír hivatalos útja során. Kedden már ülésezett Pekingben a kínai-magyar gazdasági vegyes bizottság. A testület magyar társelnöke, Szijjártó Péter az ülés után úgy vélte, a tavalyi 10 százalékos bővülés után tovább növekedhet a Kínába irányuló magyar export.

A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára azt is hangsúlyozta, hogy mindkét kormány fontosnak tartja az infrastrukturális beruházásokat, így a Budapest-Belgrád vasútvonal kínai részvétellel zajló fejlesztését, valamint a Budapestet elkerülő tehervasútvonal megépítését.

„A kínai kormány is létrehozta azt a munkacsoportot, amely előkészíti a Budapest-Belgrád vasútvonal modernizálását. A munkacsoportot kínai részről az állami reform bizottság alelnöke vezeti, amely egy rendkívül magas szint. A munkában a kínai fejlesztési bank és a kínai Eximbank vezetői mellett három minisztérium tisztségviselői is részt vesznek” – fejtette ki Szijjártó Péter kedden a Híradóban.

A magyar kormányfőnek az a véleménye, hogy Európának, és benne a Magyaroknak az az érdeke, hogy egy jó, kölcsönös előnyökön nyugvó viszonyt alakítson ki az ázsiai országgal. Orbán Viktor a két állam gazdasági kapcsolatait erősíteni érkezett Kínába, amit az is bizonyít, hogy a magyar miniszterelnököt az eddigi legnépesebb, vállalatvezetőkből, üzletemberekből álló delegáció kísérte el.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez