21 év az “ökoterroristáknak”

A mongol környezetvédők, akik magukat a Tűz Nemzetének nevezték, azért küzdöttek-olykor nem épp konvencionális módszerekkel, hogy megőrizzék a folyók vizeinek tisztaságát Mongóliában.

Mongólia ma egyike a világ leggyorsabban fejlődő országainak. A dinamizmus azonban szinte kizárólag egyetlen dolognak köszönhető – az ország hatalmas ásványkincs-vagyonának, amelyet külföldi érdekeltségek bányásznak ki, hogy ezzel csillapítsák Kína olthatatlan étvágyát. Közben nemigen vannak tekintettel a környezetre, amely az ott élő pásztortársadalom természetes közege. Ez ellen lépett fel Cecegi Munkhbajar, akit most négy társával együtt 21 éves börtönbüntetésre ítéltek Mongóliában. Ökoterrorizmus miatt ítélték el őket. Kétségtelen, hogy többen közülük fegyvert is hordtak, és gránátokkal is fenyegetőztek, mikor a parlament elé vonultak, de sohasem komolyan. a gránátok sohasem voltak kibiztosítva mint az igazi terroristák esetében.

Tiltakozásuk tárgy a “Hosszú Nevű Törvény”, ami a bányatársaságokra vonatkozó környezetvédelmi szabályokat rögzíti – a parlament ezt enyhítette, hogy a bányák könnyebben végezhessenek munkát vizek, források közelében. Ami ugye a pászoroknak, nyájaknak nem igazán teremtene kellemes, élhető környeztet. A környezetvédők jól látták, hogy mi történt a Kínához tartozó Belső Mongóliában ahol a gyors gazdasági fejlődés tönkretette a környezetet. Azt is fájlalták, hogy a mongolok háttérbe szorultak a kínaiak mögött a saját hazájukban Belső Mongóliában. Attól tartottak, hogy valami hasonló következik be Mongóliában is, ahol a külföldi bányatàrsaságok meghatározó szerepet játszanak az ország gazdasági életében.

Külföldi környezetvédő szervezetek tiltakoztak a példátlanul szigorú büntetés miatt – de egyelőre hiába. Úgy látszik a bányatársaságoknak jóval nagyobb a lobbierejük.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez