Választás van – eredmény biztosan nem lesz

Feszült légkörben kezdődött meg vasárnap Thaiföldön az előre hozott parlamenti választás, és már a szavazás első óráiban kiderült, hogy sok helyütt nem tudják lebonyolítani a voksolást a szavazócédulák hiánya vagy a választási illetékesek lemondása miatt. A voksolásnak így bizonnyal nem lesz értékelhető eredménye – kézzelfogható közelségbe került a katonai hatalomátvétel. 

A választáson mintegy 46 millió szavazásra jogosultat várnak az urnákhoz, hogy megválasszák a parlament 500 fős alsóházát. A múlt vasárnapi előzetes szavazásra további mintegy kétmillió állampolgár regisztráltatta magát, de közülük 440 ezret az ellenzék megakadályozott voksának leadásában.

Százhuszonöt képviselőt listán, 375-öt pedig egyéni kerületben választanak meg. Ha ma végül minden választókerületben sikeres lenne a voksolás – ami több, mint kétséges, mert sok helyen csak egy jelölt van, másutt már most bezártak a szavazókörök – akkor sem lenne határozatképes a parlament. Az alkotmány ugyanis azt írja elő, hogy az 500-ból minimum 475 képviselői helyet be kell tölteni ahhoz, hogy a parlament megalakuljon, így pedig, a legjobb esetben is 472 tagú lesz a thai országgyűlés.

Valószínű azonban, hogy a szám végül ennél is kisebb lesz.A Bangkokban érvényben lévő szükségállapot ellenére a tüntetők vezetője, Szuthep Thaugszuban felszólította híveit: tegyenek meg mindent a szavazás megakadályozására. A rendőrség 129 ezer rendőrt vonultat fel országszerte az urnák védelmére és a 93 500 választóhelyiség őrzésére -ez azonban úgy látszik nem sokat segített. Alig két órával az urnák nyitása után az ötven bangkoki választási körzet közül hat ugyanis már teljesen vagy részlegesen bezárt. A helyi média szerint néhol választási űrlapok sem voltak, egyes helyeken a tüntetők nyomásgyakorlása miatt sok választási illetékes utolsó percben visszakozott a voksolás lebonyolításától, de volt ahol az ellenzékiek megakadályozták a szükséges dokumentumok eljuttatását a szavazóhelyiségekbe. Három thaiföldi tartományban – Szongkhla, Ranong és Trang – sem tudják megtartani a választást. A nyugat-thaiföldi Szongkhla tartományban például a szavazócédulák hiánya miatt zárt be az összes szavazókörzet, Ranongban pedig a helyi választási bizottság tagjainak többsége mondott le.

Szakértők szerint kevés az esélye annak, hogy a választás véget vet a törékeny demokráciát sorra megrengető válságoknak vagy lecsillapítja Jinglak Sinavatra miniszterelnök és bátyja, a 2006-ban államcsínnyel megdöntött Thakszin Sinavatra korábbi kormányfő ellenfeleit. Az immáron három hónapja tüntető, a kormány távozását követelő ellenzék attól tart, hogy a választás következtében a korrupcióval vádolt Sinavatra család marad hatalmon. A kormányzó Pheu Thai párt újabb győzelme annál is biztosabb, mivel az ellenzék legerősebb politikai szervezete, a választásokon húsz éve nem győzedelmeskedő Demokrata Párt bojkottálja a szavazást. 2006-b an azonban hasonló helyzetben a választást végül senki nem fogadta el legitimnek, és az ellenzékkel szimpatizáló hadsereg vette át a hatalmat. Elemzők most is gyakorlatilag elkerülhetetlennek látják, hogy előbb-utóbb a választási harc vége polgárháború és/vagy katonai hatalomátvétel legyen.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez