Kim Kyung-Hoon Egy időben, szerdán egyebek között a The Guardian, a BBC, a Le Monde, a Süddeutsche Zeitung, az Asahi Simbun közölte egy amerikai tényfeltáró újságírócsoport (International Consortium of Investigative Journalists) ezzel kapcsolatos vizsgálódásainak eredményeit. Dokumentumaik szerint a kínai csúcsvezetés egy tucatnál is több szereplője, pontosabban azok rokonai jegyeztettek be offshore vállalatot a Brit Virgin Szigeteken.
Xi Jinping pártfőtitkár államfő sógora, miként a korábbi miniszterelnök, Wen Jiabao fia is szerepel az adóparadicsomot használók listán. A máris Chinaleaks-nek elkeresztelt dokumentum tartalmazza azt is, hogy milyen fontos szerepet játszanak olyan nyugati bankok, tekintélyes pénzintézetek, mint a PricewaterhouseCoopers, a Credit Suisse és UBS közvetítőként ezen cégek megtelepedésében az adóparadicsomokban. Például a Credit Suisse hongkongi irodája alapította a Trend Gold Consultantsot Wen Yunsongnak, a korábbi miniszterelnök, Wen Jiabao fiának.
A kiszivárogtatott lista szerint a PwC és az UBS hasonló szolgálatot tett több száz gazdag kínainak. Az említett ICIJ újságírócsoport kétéves munkával állítólag 200 gigabyte-nyi pénzügyi adatot szerzett meg, elsősorban az említett Brit Virgin Szigetek offshore cégeiről, s most ezeket osztotta meg vezető újságokkal. Eszerint Kínából, illetve Hongkongból összesen több mint húszezer ügyfél vette hasznát, a kínai adózást gyakorlatilag elkerülve a karibi adóparadicsomokat.
Valójában a kiszivárogtatás dokumentáltsága az új elem, minthogy a 2012-es kínai pártkongresszust megelőzően már a The New York Times és a brit Financial Times is meglehetős alapossággal körüljárta a párt felső vezetése rokonságának vagyoni helyzetét, üzleti vállalkozásait. Mint az El País jelentette, a kínai hatóságok szerdán blokkolták a spanyol lap weboldalát.
Közben megkezdődött szerdán Pekingben Hszü Cse-jung kínai jogász-aktivista pere, akit a rend megzavarását célzó tömeggyűlés szervezésével vádolnak a kínai hatóságok. A vádlott mindvégig néma maradt a tárgyalóteremben, miközben a bíróság épületének környékén feszült volt hangulat – derült ki szerdai helyszíni médiajelentésekből. A negyvenéves Hszü ügyvédjének beszámolója szerint a bíróság igyekezett rávenni védencét arra, hogy beszéljen, de sem ő, sem jogi képviselői nem szólaltak meg. Csang Csing-fang a tárgyalás után újságírókkal telefonon közölte: továbbra is némák maradnak, mivel nem kívánnak ebben a “színjátékban” szerepet vállalni.
Hszüt, az Új Polgárok mozgalom egyik alapítóját tavaly nyáron vették őrizetbe. Az általa szervezett megmozduláson a tüntetők transzparenseiken a felső szintű kormányzati vezetők vagyonnyilatkozatának megtételét követelték. A körülményeket elemzők szerint a hatóságokat elsősorban az irritálhatta, hogy a mozgalomnak vidéki sejtjei is vannak, ezért fennáll a lehetőség aktivistáik egyidejű mozgósítására.