A név kötelez? Vagy csak taktika?

Rahul Gandhi, a nagyhírű család sarja, vezeti a Kongresszus Pártot az idei választásokon Indiában. A megbízással azonban nem jár együtt a miniszterelnöki jelölés.

A tegnap este tartott vezető gyűlés után jelentette be Janardan Dwidedi, a Kongresszus Párt egyik vezetője, hogy választási kampányukat Rahul Gandhi vezeti, akit ugyanakkor, a várakozásokkal ellentétben, nem jelölnek miniszterelnöknek. Indira Gandhi unokájának, a család negyedik nemzedékének, a jelölése mindeddig biztosnak látszott. Manmohan Singh jelenlegi kormányfő is erre utalt, amikor bejelentette, nem kívánja magát újrajelöltetni kormányfőként. Az indiai sajtó azóta a “yuvraj”, a trónörökös megnevezésének időpontját taláűlgatja. A jelölés elmaradását, amit pedig sokan vártak, a párt elnöke Sonia Gandhi, egyben Rahul anyja a hagyományokkal magyarázott, amelyeknek megfelelően nem szokás megnevezni miniszterelnök jelöltjüket a választások előtt.
A választások legesélyesebbje, a legnagyobb ellenfél, a hindu-nacionalista BJP. Bharatya Janata Party, vagyis az Indiai Néppárt még szeptemberben bejelentette, Narendra Modi-t, Gudzsarát állam volt főminiszterét, jelölik miniszterelnöknek. Megfigyelők szerint a Kongresszus Párt szeretne elkerülni egy esetleges elnöki kampányt a karizmatikus, ám ellentmondásos Modival. Az ifjú Gandhiról sokan úgy érzik egyszerűen nincs egy súlycsoportban a BJP vezérével. (Bár volt olyan kogresszusi küldött, aki magabiztosan elhívta volna teát árulni a Kognresszus Párt gyűlésére – utalva ezzel arra, hogy baloldal képzett vezetőségével szemben Modi bizony politikai pályafutása előtt egy buszpályaudvaron árult teát.) Hogy a nehéz gazdasági helyzet és a korrupciós ügyek miatt mélyrepülő, kormányzó pártot mennyire lesz képes győzelemre vezetni a nagy elődök fia, nehéz megjósolni. Az indiai sajtó szerint a 2014-es választások egyértelműen a BJP és az üstökösként feltűnő új párt, a korrupcióellenes AAP (Aam Admi Party – Egyszerű Emberek Pártja) közt dőlnek majd el. Igaz, sokan éppen ebben látják a Kongresszus – és Rahul Gandhi – utolsó esélyét. Az AAP Delhiben a baloldallal költött koalíciót – amiért elég sok támadás is érte jobboldalról – és esélyes, hogy ugyanezt a kompromisszumot hajlandóak lesz nek megkötni országos szinten is. Rahul pedig, aki mindeddig a háttérben állt, viszont a Kongresszus 2004-es kampányában éppen maga használta először szlogenként az “aam aadmi – egyszerű emberek” kifejezést, és az elmúlt évben többször is felszólalt korrupciós ügyekben, ideális lehet, mint koalíciós jelölt. Így jobb, ha addig marad a talonban.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez