Kedden az orosz fővárosban tartotta államfői szintű ülését az úgynevezett legfelső eurázsiai gazdasági tanács, amelyre nem csak Aljakszandr Lukasenka fehérorosz és Nurszultan Nazarbajev kazah államfő volt hivatalos. A Moszkva irányította orosz-fehérorosz-kazah vámunió tagállamainak vezetőin kívül megfigyelőként részt vett rajta Szerzs Szargszján örmény és Almazbek Atambajev kirgiz elnök, valamint Mikola Azarov ukrán kormányfő is.
A rendezvény keretében aláírták Örményország vámuniós csatlakozási menetrendjét.
A Kommerszant című tekintélyes orosz politikai-gazdasági napilap szerint nem ígérkeznek könnyűnek az eurázsiai gazdasági szövetség létrehozataláról jövőre folytatódó tárgyalások. Minszk és Asztana ugyanis ellenzik, hogy államaik szuverén jogosultságainak széles körét átadják a leendő szövetségnek. Ez ellentétes Moszkva álláspontjával, amely szerint az eurázsiai gazdasági szövetség létrehozatala csak a kezdete az integrációs folyamatnak, és nincs értelme a korlátozásoknak. Moszkva egy az Atlanti-óceántól a Csendes-óceánig terjedő eurázsiai unióban gondolkodik.
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő nemzetközi szervezetként látná inkább az eurázsiai gazdasági szövetséget, Nurszultan Nazarbajev kazah elnök pedig a szövetség létrehozatalának politikai síkra terelésétől óvott.”Hozzunk létre gazdasági szövetséget, minden eljön a maga idejében” – mondta.
A Vedomosztyi című orosz üzleti-gazdasági napilapnak Vlagyimir Zsarihin, a Független Államok Közössége Intézetének igazgatóhelyettese kifejtette: a kazah elnök és a fehérorosz kollégája aggodalmainak egyszerű a magyarázata a nemzetek feletti szervezet jogosultságaival kapcsolatosan. A két országban ugyanis minden kompetencia az államfők kezében összpontosul és azt nehezen adnák át másnak. Szerinte aligha sikerül az eltervezett időre felállítani a eurázsiai gazdasági szövetséget.
A Nyezaviszimaja Gazeta cikkírójának véleménye szerint nyilvánvaló, hogy a vámuniót a Kremllel együtt létrehozó kazah elnök és a fehérorosz államfő is a lehető legnagyobb mértékben be akarja biztosítani magát Oroszország politikai befolyásának erősödésétől. Lukasenka és Nazarbajev egyben arra törekszik, hogy növelje országa erejét a vámunión belül és nemzetközi téren egyaránt. Ukrajna pedig megelégszik a megfigyelő státussal.