600 millió dollárt költ az elavult gázhálózat felújítására az orosz Gazprom, amely kifizeti a kirgiz gázművek 38 millió dolláros adósságát. Kirgizisztánnak saját gázkészletei minimálisak, mindössze a szükségletek 2%-át fedezik. A gázt jórészt Üzbegisztánból és Kazahsztánból importálják, és ilyenkor télen rendszeresek a problémák. Tavaly is gyakran cidriztek a fővárosi lakótelepeken, mert nem jött meg a külföldi földgáz. Most a Gazprom szerződés garanciát jelenthet, hogy ezen a télen kevesebben fáznak majd Kirgizisztánban.
Nemzeti érzésekre hivatkozva több ellenzéki képviselő elvetette a hazai gázművek eladását, de a többség végül is megszavazta azt. Korábban ugyanilyen vita alakult ki a világ legmagasabban fekvő aranybányája kapcsán. A nemzeti érzelmű képviselők követelték, hogy a kanadai-kirgiz közös vállalatban a hazai részesedés érje el a kétharmadot, ezt a külföldi fél nem vállalta. Kirgizisztán nehéz gazdasági helyzetben van: ezért korábban a kormány csatlakozni kívánt az orosz-kazah-belorusz vámunióhoz. Ám a lelkesedés lelohadt, mert kiderült, hogy a vámunió sem lenne igazán előnyös Kirgizisztán számára. Moszkva túlságosan határozottan képviseli a saját érdekeit, és ezt a kisebb és gyengébb egykori szovjet tagállamok nehezményezik. Legutóbb Örményországban tüntetők várták Putyin orosz elnököt. A tervezett vámunió ellen tiltakoztak ők is. Elvben Kirgizisztán január elsejétől a vámunió társult tagja lenne, de mivel kétségek merültek fel a kirgiz kormányban így a szegény ex szovjet köztársaság egyelőre kimarad az orosz-kazah-belorusz vámunióból.
1 dollárért vág zsebre egy országot a Gazprom
Nincs más választásunk, mert a cég csődbejutott- mondta a kirgiz gázművek főnöke. A Gazprom egy dollárért kapja meg a gázműveket, de átveszi annak adósságát és fejlesztést is vállal.
(Visited 1 times, 1 visits today)