Kincseket találtak a zsarnok valódi sírjában

Két foga alapján azonosították Jang Kuang császár csontvázát, amelyet tavasszal találtak egy szerény, mégis kincsekkel teli sírban, Jangcsouban Csiangszu tartományban. A régészek szerint ez a történelmi felfedezés némíileg kínos, eddig ugyanis mindenki abban a hitben élt, hogy a néhány kilométerrel arréb levő pazar mauzóleum a zsarnok nyughelye.

Szerény sírba temették az utolsó Szuj császárt és nejét, akik azért nem kaphattak császári mauzóleumot, mert Szuj volt a legkegyetlenebb zsarnok az összes uralkodó közül, és végül lázadók végeztek vele. 618-ban, 14 év uralkodás után győzte le a nép, és vele együtt a dinasztia is kimúlt.

A következő dinasztia pedig, a Tang nem érezte úgy, hogy az előző, dicstelenül kimúlt császár drága sírhelyet érdemelne. Így is sok értéket temettek el a császárral és a császárnéval, ám rablók látogatták a nyughelyeket, ezért kevés maradt az utókorra. De még a “szegényes” sírdomb alatt is találtak a régészek számos jadeszobrot, ékszereket és cserépedényeket. Különösen értékesnek tartanak egy aranyozott jade övet, melyet minden bizonnyal az utolsó Szuj császár viselt. A zsarnok császár sokat adott az elegáns megjelenésre, mindig választékosan öltözködött. Szerette költeni a pénzt, ezért sok adót szedett. Így kivívta alattvalói utálatát, de megépíttette a Nagy Csatornát, amely kulcsfontosságú volt a kereskedelemnek, és felújíttatta a Nagy Fal egy részét. Ezenkívül bevezette a császári vizsgarendszert. Eszerint tehetséges fiatalok minden társadalmi rétegből pályázhattak hivatalnoki állásra, ha letették a vizsgákat. Ez a vizsgarendszer 1300 évig érvényben maradt Kínában, ezért későbbi utódai mégis sokra tartották császárt.

Így történhetett, hogy a Ming korszakban, vagyis az 1600-as években elterjesztették, hogy Jangcsouban van a császár sírja. A mauzóleumot azóta is sokan látogatják. Híres turistalátványosságnak számított még napjainkban is. Most viszont kiderült: a császár sírja csakugyan Jangcsouban van, de sokkal szerényebb környezetben ,mintegy hat kilométerre a díszes mauzóleumtól. Az utolsó Szuj császár sírjának rejtélye tehát megoldódott, mert két foga alapján a kutatók megállapították: Jang Kuang császár fekszik abban a szerény sírban, melyet tavasszal találtak régészek Jangcsouban Csiangszu tartományban Kínában.

treasure

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez