Jó úton a Mangalyaan

Leküzdötte a Föld vonzóerejét, és a terv szerint a Mars felé halad a Mangalyaan indiai űrszonda, melyet november 5-én lőttek fel.

A földi irányító központ sikeres 23 perces műveletet hajtott végre, és az űrhajó ennek következtében tudta elhagyni a Föld vonzáskörzetét. Csak jövő szeptemberben derül majd ki, hogy eléri-e célját az indiai űrhajó. Akkor kell ugyanis a tervek szerint a Mars vonzáskörzetébe érkeznie.

A Mangaljaan (amelynek hindi jelentése Mars-űrhajó) 300 nap alatt 780 millió kilométert tesz meg, hogy jövő szeptemberre elérjen a vörös bolygóhoz. A Mangaljaan a tervek szerint legalább hat hónapig vizsgálja majd a Mars felszínét és légkörét. Amikor legjobban megközelíti a bolygót, 365 kilométerre lesz a felszínétől, az orbitális pálya legtávolabbi pontján pedig a Marstól 80 ezer kilométerre halad el.

Az űrszonda fedélzetén található öt napenergiával működő műszer a marsi éghajlat működéséről gyűjt adatokat és azt kutatja, hogy mi történhetett a vízzel, amely egykor feltehetően nagy mennyiségben fordult elő a Marson. A szonda metán nyomait is keresi a Mars légkörében, ez az életfolyamatok egyik kulcseleme, geológiai folyamatoknál is keletkezhet.

Az űrszonda ugyan nem képes elegendő adatot továbbítani a Földre ahhoz, hogy ezekre a kérdésekre határozott választ lehessen adni, de szakértők szerint az adatokból pontosabb képet kaphatunk a bolygók fejlődéséről, arról, hogy milyen körülmények szükségesek az élet kialakulásához, és vajon hol létezhet még élet a világegyetemben.

India négy éve teljesítette első sikeres űrmisszióját: szondája vízmolekulákat fedezett fel a Hold kőzetében. Sem Japánnak sem Kínának nem sikerült elsőre sikeres Mars missziót végrehajtania, és legutóbbi orosz mars-misszió is csúfos kudarc volt, így ha a Mangalyaan megérkezik, az komoly nemzetközi úrsikernek számít majd. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez