22 milliárd dolláros termelésével a ruhaipar Banglades legfontosabb export szektora. A kivitel 80%-a innen kerül ki. A bérek rém alacsonyak, a munkafeltételek szörnyűek: tavasszal egy gyár összeomlott és 1130 munkás halt meg.
Hónapokig tartó tüntetéssorozat után most a munkaadók 77%-os munkabéremelést terveznek, de ez is elmarad a szakszervezetek követelésétől. Az ILO, az ENSZ munkaügyi szervezete is komolyabb bérnövekedést tart célszerűnek. A jelentés rámutat arra, hogy Kínában, Vietnamban vagy Kambodzsában is többet keresnek a ruhaiparban mint Bangladesben. A megemelt munkabér havi 68 dollár (15 000 Ft), ezért napi 10-12 órát kell dolgozni fullasztó melegben. A munkaadók arra hivatkoznak: ha emelik a béreket, akkor csökken a bangladesi export hatékonysága, ami pedig a munkahelyeket veszélyezteti.
Túl sok-e havi 20 ezer forint napi 12 óra munkáért?
Az ENSZ kiáll a bangladesi dolgozók követelése mellett – akik a ruhaiparban havi 100 dollár (mintegy 22000 forint) minimálbért követlenek. A munkaadók szerint ez hatalmas összeg lenne, és munkahelyek tízezreit fenyegetné, ha bevállalnák.
(Visited 1 times, 1 visits today)