Becslések szerint a szabadkereskedelmi egyezmény megkötése 1 százalékkal gyorsítaná a gazdasági növekedést a teljes EU-ban, illetve a világ harmadik legnagyobb gazdaságával rendelkező Japánban is. Az EU Japán harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, 2012-ben az európaiak 64 milliárd euró értékben vásárolták japán termékeket. Eközben Japán 55 milliárd euró értékben importált az unióból.
Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a Tokióban tartott csúcstalálkozó után a közös sajtótájékoztatón kijelentette: a szabadkereskedelmi egyezmény a Japánnal kötött stratégia partnerség előmozdításának alapköve lesz a következő évtizedben.
Abe Sindzó japán kormányfő elmondta, hogy megerősítették a felek erős elkötelezettségét az egyezmény iránt. A miniszterelnök szerint hamarabb fogják megnyitni egymás előtt a piacaikat, hogy felgyorsítsák a kereskedelmi tárgyalásokat.
Van Rompuy azonban hangsúlyozta, hogy még sok a tennivaló az egyezség elfogadásáig, és egyre jobban fogy az idő. Az EU áprilisban fogja felülvizsgálni hivatalosan a tárgyalások eredményét, és ha addig nem lesz tartalmi előrelépés, akkor az egyeztetések akár meg is szakadhatnak.
Az EU szeretné, ha Japán csökkentené a sertéshúst, a sajtot és a borokat sújtó vámokat, Japán a személygépkocsik és az elektronikus háztartási eszközök kereskedelmét szeretné liberalizálni. Japán számára ugyanakkor további ösztönzőt jelent, hogy Dél-Korea már kötött kereskedelmi egyezményt az EU-val, és Tokió sem szeretne lemaradni Szöul mögött.