Az államfő irányítja a segélyek elosztását a Fülöp-szigeteken

Benigno Aquino államfő tegnap érkezett Tacloban városába, és mindaddig nem utazik vissza Manilába, míg a térségben élők ellátásáról nem gondoskodik. A kormányt azért bírálják, mert akadozik a segélyek elosztása, lassan halad a halottak temetése, a járványok elleni védekezés, valamint az eltűntek utáni kutatás.

Személyesen kívánja irányítani a tájfun sújtotta területeken a túlélők ellátását, ezen belül a segélyek elosztását a Fülöp-szigeteki elnök.

Benigno Aquino államfő vasárnap érkezett a leginkább érintett Tacloban városába, és az éjszakát is ott töltötte.

Források szerint az elnök úgy döntött, hogy egyelőre a térségben marad, és mindaddig nem utazik vissza Manilába, amíg a az ott élők százezreinek ellátása nem halad a megfelelő módon. A hétfői nap folyamán az étel-, illetve az ivóvízosztást kívánja felügyelni.

Az elmúlt napokban a kormányt igen heves bírálatok érték a segélyek nehézkes szétosztása miatt.

A Fülöp-szigetek középső részén fekvő Taclobanban lassan halad a halottak temetése, a járványok elleni védekezés, valamint az eltűntek utáni kutatás.

A november 8-i tájfunnak a kormány adatai szerint 3633 halálos áldozata van, több százezer épület megsemmisült vagy megrongálódott. Az eltűntként nyilvántartottak száma 1179, a sérülteké pedig 12,5 ezer. Az ENSZ becslése szerint 9-13 millió ember lehet a kárvallottja a természeti katasztrófának, és hárommillió ember vált hajléktalanná a csaknem 100 milliós lakosságú országban.

Elszigetelt helyekre is kiterjed a segélyezés

Az elszigetelt helyekre, így a kicsiny szigetekre és a hegyvidéki területekre is sikerült kiterjeszteni hétfőre a tájfun sújtotta Fülöp-szigeteki lakosság segélyezését, elsősorban az amerikai légihídnak köszönhetően.

A november 8-i trópusi szélvihar pusztításának középpontjában fekvő Leyte és Samar szigetén lassacskán kezd megindulni az élet, bár a fő feladat még mindig az áldozatok orvosi segítése. A katasztrófa sújtotta legnagyobb városban, Taclobanban vízhez és alapvető élelmiszerhez a külső segítségnek köszönhetően hozzá lehet jutni, néhány benzinkút is ki tudott nyitni, és – aranyáron ugyan, de – egyes üzletekben gyümölcsöt és zöldséget is lehet újra kapni. Az utak mentén helyenként kólásüvegekben benzint árusító túlélőket látni – írta jelentésében az AFP francia hírügynökség.

Az áramellátás mindazonáltal még mindig szünetel, és az általános helyzet továbbra is válságosnak minősíthető. ENSZ-becslések szerint négymillió ember vált földönfutóvá, de közülük egyelőre csak 350 ezret tudtak elhelyezni ideiglenes befogadóhelyeken. Két és fél millió ember rendkívüli élelmiszersegélyre szorul. A tájfun halálos áldozatainak számát egy hétfői hivatalos összesítés 3976-re teszi, az eltűntekét 1598-ra.

A segélyezés a múlt hét végén jóval hatékonyabbá vált, miután jelentős készletekkel a fedélzetén a térségbe érkezett a George Washington amerikai repülőgép-hordozó, amelyről a helikopterek az elszigeteltebb országrészeket is el tudják érni. Ahol a helikopter sem tud leszállni, oda az élelmiszert és egyéb segélycikkeket ledobják a levegőből.

A vöröskereszt segélycsoportjai hajón igyekeznek elérni néhány kisebb keleti szigetet, mint Homonhon vagy Suluane. A Save the Children amerikai székhelyű gyermeksegélyező alapítvány egy hely képviselője szerint a tájfun következményei körülbelül 3 millió gyermeket érintenek.

A legnehezebb helyzetben azok vannak közülük, akik szüleiket is elvesztették a katasztrófában. Taclobanban egy korábbi idősotthont ideiglenesen árvaházzá alakítottak át – az épület tetejét a vihar letépte ugyan, nincs ivóvíz és áram, de a falak még állnak. Az otthon első lakója egy feltehetően nyolcéves kislány lett, aki szülein kívül három testvérét is elvesztette. Ő maga mesélte el gondozóinak, hogy házukat a tájfun nyomán a tenger ragadta el.

A korrupció is nehezíti a tájfun utáni helyreállítást

A Fülöp-szigeteki helyzetről szóló jelentések szerint az országban mindenütt jelen lévő korrupció jelentősen nehezíti a tájfun utáni helyreállítást, valamint a segélyek eljutását az érintettekhez.

Az Új-Zélandon dolgozó filippínó munkások által olvasott, Filipino Migrant News című lapban nemrégiben megjelent egy útmutató arról, miként lehet eljuttatni az adományokat a tájfun sújtotta térségekbe, a cikk szerzője azonban nem a Fülöp-szigeteki nagykövetségek által szétküldött állami bankszámlaszámokat közölte, hanem különböző civil szervezetek, például a vöröskereszt elérhetőségeit.

“Kereken megmondom, azt szeretnénk, hogy minden egyes cent eljusson a szegény emberekhez, és ne útközben vesszen el” – mondta Mel Fernandez, a lap szerkesztője.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez