Tüntettek David Cameron ellen Sri Lankán

Károly herceg brit trónörökös nyitotta meg Colombóban a háromnapos csúcsot, amelyet India, Kanada és Mauritius kormányfője bojkottál. Miért? Mert Sri Lanka kormánya brutálisan verte le a tamil lázadást 2009-ben.

Cameron brit kormányfő részt vett a csúcson, és az első nap meglátogatta a sziget északi részét, ahol a tamil lázadók autonóm államot szerettek volna megvalósítani. A harmincéves polgárháborúnak a hadsereg brutális módszerekkel vetett véget: egész falvakat gyújtottak fel, és romboltak le. A férfiakat megölték, a nőket csoportosan megerőszakolták. Az ENSZ szerint az utolsó hónapokban több mint negyvenezer civilt ölt meg a hadsereg. Cameron, amikor felszólalt Sri Lankán az emberi jogok sárba tiprása miatt, nemcsak a helyi kormányzat ellenszenvét váltotta ki, feldühödött tömegek várták a háromnapos esemény – Brit Nemzetközösségi Csúcstalálkozó – első állomásán, és fel akarták borítani az autóját.

A brit kormányfő azért bírálta Sri Lanka kormányát, mert az tudatta: nem kíváncsi a véleményére az emberi jogokkal kapcsolatban! Sri Lanka kormányfője szerint a tamil lázadók terroristák voltak. Ezért az ellenük folytatott háború a terror ellen folyó világméretű harc része volt. Sri Lankán a szingalézek alkotják a többséget, rájuk támaszkodik a kormány és a hadsereg. A tamilok jelentős kisebbséget képeznek, de a legtöbb tamil nem Sri Lankán hanem Indiában él, ahol önálló államuk van: Tamil Nadu.

A Nemzetközösség a brit birodalom egykori országait próbálja összetartani, de ez egyre nehezebb, hiszen az immár független államok érdekei igen eltérnek egymástól. Cameron brit kormányfő ezért a gazdasági együttműködés fontosságát hangsúlyozza. A colombói csúcs előtt Indiában jelentős gazdasági szerződéseket írt alá David Cameron brit kormányfő.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez