Iraknak anya kell. Vagy mégsem?

Egy iraki-német nő is elindul az iraki elnökválasztáson, miután vasárnap a parlament elnöke megnyitotta a jelöltállítási folyamatot. Konkrét elképzelásei vannak, de esélye a jelek szerint nincs.

Qurtuba Adnan al-Thahirnak hívják, egy Németországban élő iraki vegyész lánya, arabul, németül, angolul és franciául beszél, az információtechnológia területén dolgozik, de politikai tudományokból diplomázott, és kész lenne feladni német állampolgárságát. A 2010-es parlamenti választásokon már indult a világi Ahrar párt színeiben, de nem jutott be a törvényhozásba. Az Elaph hírportálnak beszélt az elképzeléseiről.

Szerinte a hatalommal bíró pártok és a parlamentben ülő “politikai emlékművek” imádói jelentik az iraki politika legnagyobb tehertételét. “A politikai szélsőségek és a bölcsesség nélküli ragaszkodás a nézetekhez, a térségbeli vagy a nemzetközi helyzet figyelembe vétele nélkül”

Al-Tharir elítéli a katonai eszkalációt Irakban, amely ártatlan emberek halálát, az iraki infrastruktúra szétrombolását hozza magával. A politikai civakodás miatt Irakban nem alakult kormány az áprilisi választások után, és az ISIS júniusi offenzívája csak súlyosbította a helyzetet. Irak ma az elhúzódó kormányalakítástól szenved – mondja.

Szerinte a politikusoknak mérsékelten kellene viselkedniük, tisztességes párbeszédet kellene folytatniuk, és valós szerepet kellene adniuk az államfőnek. A döntéseket megerősítő szerepet.

Irak gyakorlatilag államfő nélkül van, mióta kurd elnöke, Dzsalal Talebáni két évvel ezelőtt agyvérzést kapott. A 80 éves Talebáni most tért vissza Irakba másfél éves németországi gyógykezelés után.

Irak vezető politikai posztjait az ország különböző csoportjainak tartják fenn Szaddam Huszein megdöntése óta. Szunnita a parlamenti elnök, kurd az államfő, síita a miniszterelnök. Al-Tahrir ezt elutasítja. Azt mondja, nincs benne az alkotmányban, csak szokásjog, és a nőknek egyébként is nagyobb szerepet kellene kapniuk a politikában. “Semmilyen politikai szereplőnek nem szabadna monopóliummal bírnia”. Szerinte a nők jelentik Irak legnagyobb reményét.

“A történelem azt mutatja, hogy a nők türelmesen és bátran kezelik a politika kérdéseit… Iraknak anyára van szüksége, aki hallgat a gyermekeire, átsegíti őket az akadályokon. Olyan nők kellenek, akik nemzetközi, regionális szerepet játszanak a helyzet enyhítésében és a béke megteremtésében. A nők előbb vagy utóbb elkerülhetetlenül részt vesznek a kormányzásban, mert most ők jelentik a többséget. Ez egy új korszak az iraki nőknek.”

Az iraki nők, legalábbis azok, akik a parlamentben ülnek, mindazonáltal nem szavaznak al-Tharirra. A Kurdish News Network Channel-nek azt mondták: nem tehetik, köti őket a pártfegyelem. Az iraki parlamentnek tegnap kellett volna államfőt választania, de halasztott. A határidő a hónap vége.

Utóhang: közben ma mégis választottak államfőt. Fúad Maszudot, aki 76 éves és a Kurdisztáni Hazafias Unió egyik alapítója. Vagyis ugyanahhoz a párthoz tartozik, mint Dzsal Talebáni.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez