Szabad-e levelet írni a császárnak?

A fukusimai nukleáris katasztrófa következményeit írta meg Akihito japán császárnak egy újonc szenátor, aki korábban színész volt. Yamamoto szenátor  a levelet személyesen nyújtotta át egy ünnepség alkalmából az uralkodónak.

“Nem hittem volna, hogy a média foglalkozik ezzel. Csak a császárt akartam tájékoztatni. Nem tudtam, hogy ezzel megsértem a szabályokat!”- nyilatkozta a kormányzó Liberális Demokrata Párt szenátora, akit júliusban választottak meg. Korábban színész volt, és lelkes aktivistája az antinukleáris mozgalomnak. A fukusimai katasztrófa után nagyon felerősödött az atom ellenes hangulat a távol-keleti szigetországban, de a kormányzó Liberális Demokrata Párt kitart mellette. Miért? Egyrészt, mert az atom lobby az egyik fő szponzora, másrészt pedig nem akarja, hogy Japán az orosz földgáztól és a közel-keleti olajtól függjön.
De mi köze ehhez a császárnak? Japán alkotmánya kimondja, hogy az uralkodó politikai kérdésekben nem foglalhat állást, szerepe pusztán ceremóniális lehet. Ezt azért írták bele amerikai jogászok Japán alkotmányába, mert a második világháború idején a japán hadsereg a császárra hivatkozva támadta meg az Egyesült Államokat és rohanta le Kelet-Ázsia nagyrészét.Sokan most az követelik, hogy az újonc szenátor mondjon le, illetve pártja távolítsa el a felsőházból. Maga az érintett erre csak annyit mondott: nem tudta, hogy alkotmányellenes a császárt tájékoztatni egy fontos problémáról. Különben pedig, ha ilyen komolyan veszik az alkotmányos tilalmat, akkor hercegnők hogy kampányolhattak amellett, hogy Japán rendezze meg a 2020-as olimpiát?!…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez