295 tonnás volt a nagyharang, amikor egy portugál kalandor elemelte, hogy ágyúkat öntsenek belőle Mianmarban, melyet a gyarmati időkben Burmának neveztek. A harang tolvaj nem jutott messzire: hajója a hatalmas harang súlya alatt elsüllyedt.
A Dhammazeti nagyharang most is ott nyugszik a folyó mélyén. Természetesen az elmúlt négy évszázad során többször próbálták meg felszínre hozni, de eddig eredménytelenül. Búvárok kutattak utána a folyómederben- sikertelenül. 2000-ben egy szingapúri kincsvadász külföldi tőkével próbálkozott, de ő is kudarcot vallott. Most viszont a parlament egyik képviselője úgy döntött : 10 millió dolláros program keretében újra visszaviteti a világ legnagyobb harangját oda, ahonnan a portugál kalandor egykor elvitette. Az egykori főváros, Rangun díszes pagodájába. Mindez jót tenne a turizmusnak, amely évtizedes szünet után kezdődött újra azt követően, hogy a katonai rendszer civilbe öltözött és nyitott a világ felé Mianmarban, az egykori Burmában.
Az elveszett aranyharang nyomában
Tízből tíz ember állítaná, hogy a világ legnagyobb harangja Moszkvában látható. A Kremlben kiállított Cár Harang valóban hatalmas – de kisfiú lenne a burmai Dhammazedihez képest. Azt viszont egyelőre nem találják.
(Visited 1 times, 1 visits today)