“Kulturális hadsereg nélkül nem győzhetünk Kínában!”- adta ki a jelszót Mao Cetung 1944-ben. Mire 1949-ben átvették a hatalmat, már több ezer katonája volt a “kulturális hadseregnek”. Számuk azóta jóval 100 ezer fölé nőtt. Mo jen, a Nobel díjas író éppúgy a hadsereg tisztje volt, mint Peng Lijüan asszony, az államfő felesége. Kína egy korábbi első embere, Csiang Cemin énekesnő barátnőjét admirálissá nevezte ki. Mindez nem váltott ki különösebben kedvező visszhangot sem a hadseregben, sem a közvéleményben. Különösen azért nem, mert ahogy a pártvezetéshez közel álló Global Times írta: ezek a kulturális katonák sohasem harcolnak, de az összes kedvezményt megkapják, ami a fegyveres testületnek jár. Most ennek vége- legalábbis ezt ígéri az államfő, akinek első munkahelye a hadügyminisztériumban volt.
Az elmúlt napokban nagy visszhangot váltott ki a hadsereg két kulturális főtisztjének fiacskája. A 17 éves ifjonc néhány társával együtt megerőszakolt egy lányt Peking egyik szállodájában. Ráadásul a jeles ifjoncot nemrég engedték ki a fiatalkorúak börtönéből: egy évet ült, mert BMW-jével belerohant egy szabályosan közlekedő kocsiba. Majd a tiltakozó házaspárt megverte.
Kína új első embere azt ígérte: csökkenti a privilégiumokat és szembeszáll a korrupcióval. Most nagy merészen saját nejétől is megvonta a vezérőrnagyi rangot.
Búcsú a daloló generálisoktól Kínában
Egyenruhában a jövőben nem énekelhetnek a televízióban a hadsereg kulturális részlegének tisztjei. Így rendelkezett Hszi Csinping elnök, akinek neje maga is a sereg pacsirtája volt vezérőrnagyi rangban.
(Visited 1 times, 1 visits today)