Afganisztán hadseregének még évekig külső támogatás kell

Erről nyilatkozott Dunford tábornok, az Afganisztánban harcoló NATO erők főparancsnoka. Szerinte az afgán hadsereg és rendőrség 2018 táján lehet képes arra, hogy egyedül is garantálja az ország biztonságát.

A NATO erők jövőre elhagyják Afganisztánt, bár amerikai alakulatok maradnak, mint kiképzők és szaktanácsadók. A négycsillagos tengerészgyalogos tábornok szerint jelenleg az afgán hadsereg és rendőrség veszteségei túlságosan magasak. Hetente több mint száz katonát vagy rendőrt ölnek meg a tálibok, és ez súlyos gond a 350 ezres afgán fegyveres erőnek. Dunford tábornok egyáltalán nem zárta ki azt, hogy még 2014 után is részt vegyenek amerikai alakulatok a harcokban, Afganisztánban. Az afgán hadsereg csak 2018 táján lesz olyan állapotban, hogy mindent a maga kezébe vegyen a légvédelemtől a hírszerzésig- hangsúlyozta a tábornok, aki a londoni The Guardian-nek nyilatkozott.

Az afgán fegyveres erők problémáival Karzai elnök is tisztában van. Ezért nemrégiben Pakisztánban arra akarta rávenni az új államfőt, hogy együtt lépjenek fel a tálibokkal szemben. Ez a fellépés kettős célt szolgálna: egyrészt leválasztaná azokat a “mérsékelt tálibokat”, akiket be lehetne vonni a demokratikus rendszerbe, másrészt pedig közös és  kíméletlen harcot hirdetne azok ellen a tálibok ellen, akik mindenképp vissza akarják állítani az iszlamista rendszert Afganisztánban. A tálibok jó kapcsolatokat ápoltak a pakisztáni titkosszolgálattal, így Pakisztán szerepe ebben az ügyben döntő fontosságú lehet. Nem lehet tudni, hogy Karzai elnök mit ért el Pakisztánban: hogy fogadta terveit az új államfő és főként a hadsereg és annak titkosszolgálata. Az viszont tény, hogy Karzai látogatását követően kettőzött erővel támadják a tálibok a kormányerőket és az amerikai támaszpontokat Afganisztánban.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez