Kínai főkáder pere élőben a világhálón

A kínai bíróság mikroblogon élőben közvetíti a Weibo-n Po Hsziláj perét Csinan városából. Az információk „biztonsági szűrése” valószínűsíthető, de így is óriási az érdeklődés

 A mindenható Politikai Bizottság egykori tagja, a 30 milliós Csungking volt első embere korrupciós ügyekben áll bíróság előtt.
Csütörtökön, épp Teng Hsziao-ping születésnapján kezdődött a per, és ezt Kínában sokan nem tartják véletlennek. Teng a reformok atyja volt, Po Hsziláj viszont Mao elnök örökségét védelmezte a Politikai Bizottságban. A ma 64 éves kommunista vezető édesapja a maoista frakció egyik vezére volt Teng Hsziao-ping idején. Ezért sokan politikai pernek tekintik Po Hsziláj ügyét annak ellenére, hogy az ügyészség a korrupcióra koncentrál.

Az első nap Po Hsziláj Dalienben eltöltött idejét vizsgálta az ügyész, aki hosszan ismertette a vádakat: hatalmas összegek elfogadását cserébe azért, hogy a kikötőváros első embere a szóban forgó vállalkozóval kössön szerződést. Hogy utalták át a pénzt? Po Hsziláj nejének jónevű ügyvédi irodája volt Pekingben, a párttitkár elvtárs azt kérte: oda utalják át a pénzt. 2000-ben 5 millió jüant kért és kapott a házaspár egy vállalkozótól. Ez mintegy 600 ezer euro. 2000 és 2012 között két vállalkozó 21,8 millió jüannal gazdagította a nagyhatalmú házaspárt. Így történt, vádlott? “Nem, korábban ugyan ezt vallottam, de akkor nem láttam tisztán!”- válaszolta Po Hsziláj. A bíróság ebédszünetet rendelt el.

Az ilyen és ehhez hasonló „kemény” védekező válaszok jónéhány elemzőben azt a gyanút ébresztették, hogy a teremben mindenki szerepet játszik, miközben a színfalak mögött már megszületett az alku. A korlátozott nyilvánosság pedig azt a célt szolgálja, hogy semmi olyasmi ne kerüljön napvilágra, ami árthatna a Kommunista Párt tekintélyének. Mert a vádlott sokat tudhat, és kínos lehet, ha esetleg kizökken a szerepéből. Külföldi újságírók nem mehettek be a tárgyalásra, a bíróság „helyhiányra” hivatkozva utasította el erre vonatkozó kérelmüket.

Tavaly Po Hsziláj nejét feltételesen halálra ítélte a bíróság, mert megmérgezett egy brit üzletembert. Csungking akkori főrendőre jelentette ezt Po Hszilájnak, de ő az ügy eltussolására utasította egykor hűséges hívét. A főrendőr az amerikai konzulátusra rohant és ott kitálalt. Így kezdődött a nagy politikai botrány, amely természetesen most is szerepel Po Hsziláj bűnlajstromán. A brit üzletember rokonai egyébként kártérítést kérnek a kínai államtól.

1980-ban Mao elnök özvegyét ítélték hosszú nyilvános perben feltételesen halálra. A kínai közvélemény jó része úgy véli: most is ez a forgatókönyv. A feltételes halálos ítélet a gyakorlatban ténylegesen letöltendő életfogytiglant jelent, vagyis az elítélt egész hátralevő életét börtönben tölti Kínában.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez