Miért alkalmazzák kínai vezetők gyerekeit az amerikai cégek?

Ez után tudakozódik a new-yorki tőzsde korrupcióellenes szervezete, amely azt gyanítja, hogy a jó családi kapcsolatok nagy üzleteket eredményeztek Kínában.

Ötmilliárd dollárt vágott zsebre a China Railways amikor a tőzsdére vitte papírjait Hongkongban még 2007-ben. A nagy üzlet szakmai tanácsadója az amerikai JP Morgan Chase volt. Az amerikai pénzügyi óriás a nagy tőzsdei akció előtt alkalmazta a pekingi vasútügyi minisztérium egyik vezetőjének a lányát, Csodák csodájára meg is kapta a zsíros üzletet. A kínos az, hogy Pekingben közben az egész vasútügyi minisztérium lebukott: a minisztert halálra ítélték korrupcióért. Több magasrangú munkatársa szintén súlyos büntetést kapott, köztük az imént említett leányzó édesapja is.
Ez csak egy eset a JP Morgan Chase kínai bűnlajstromán- állapítja meg a New York Times, amely beszámol a vizsgálatról. Persze azt is megírják, hogy egyelőre még semmilyen törvénytelen ügyre nem akadtak a nyomozók. De azért tovább nyomoznak, mert tudni akarják, hogy a JP Morgan Chase miért alkalmazta Tang Shuangning fiát? Az ifjú Tang Hsziaoning volt oly tehetséges vagy pedig a befolyásos papa jóindulatát próbálta megnyerni az amerikai cég? A papa ugyanis az Evetbright nevű kínai állami konglomerátum főnöke, és igen zsíros üzleteket kötött a JP Morgan Chase-el az utóbbi időben. Ez csak egyetlen amerikai cég két gyanús esete, de a new-yorki tőzsde korrupcióellenes nyomozói azt gyanítják, hogy meglehetősen általános gyakorlatról van szó: én felveszem a te fiad vagy lányod, te pedig zsíros üzletet kötsz velem! Mindez ősrégi gyakorlat Kínában, ahol a legnépszerűbb magyar könyv Móricz Zsigmond Rokonok című regénye.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez