A szigetvita miatt szeptember óta feszült Japán és Kína viszonya.
“Ázsiát nem lehet erővel irányítani!”- hangsúlyozta Japán miniszterelnöke meglehetősen szimbolikus helyen. A második világháború idején Szingapúr elfoglalása volt az a japán harci tett, amely végképp meggyengítette a brit birodalmat a Távol-Keleten. Akkor Japán nyíltan Ázsia vezető szerepére pályázott, méghozzá katonai erővel. Most burkoltan Kínát vádolta meg ugyanezzel Japán miniszterelnöke. A vitás szigetcsoportot mindkét állam a magáénak tartja és mindkét állam harci flottája és repülőgépei rendszeresen demonstrációt tartanak ennek bizonyítására.
Japán és Kína ugyanakkor egymásnak nagyon fontos gazdasági partnerei is. Kína szorította le Japánt a világgazdaság második számú nagyhatalmának helyéről. A japán export jelentősen visszaesett Kínában, ahol a szigetvita miatt magasra csaptak a nemzeti érzelmek. Kínában most forgatják az ország legnagyobb költségvetésű filmjét, amely azt mutatja be: miként mészárolt le a japán hadsereg Nankingban, Kína akkori fővárosában többszázezer embert.
Japán-kínai csúcstalálkozó?
Ezt javasolta Szingapúrban Abe Sinzo japán kormányfő, aki szükségesnek tartja azt is, hogy egyidejűleg a két nagyhatalom külügyminiszterei is találkozzanak.
(Visited 1 times, 1 visits today)