A France 24 közszolgálati televíziót meghívták Észak-Koreába, ahol a koreai háborút lezáró fegyverszünet hatvanadik évfordulójáról emlékeznek meg. Tízezrek gyalogoltak ki Phenjanból abba a hősi temetőbe ahova a háború halottainak egy részét eltemették. Kim Dzsong-un koszorúzott. “Ebből is látszik, hogy mennyire szereti népét”- nyilatkozta a francia televíziónak egy észak-koreai férfi. – Magam is jártam Észak-Koreában, ott a “spontán nyilatkozók” általában a titkosszolgálat civil ruhás ügynökei- (A szerző megj.)
Mi történt a koreai félszigeten 1950 és 53 között? Sztálin attól tartott, hogy hű szövetségese, Mao Cetung lepaktál ellenfelével, az Egyesült Államokkal. Ezért utasítást adott Kim Ír Szennek, aki szovjet századosi egyenruhában érkezett szülőföldjére, hogy indítson támadást Dél-Korea ellen. Sztálin azzal számolt, hogy az amerikai válaszcsapás színvallásra kényszeríti Kínát és Mao Cetung nem tehet mást, minthogy Észak-Koreát támogatja, Kim Ír Szen háborús főhadiszállása egyébként kínai területen volt. Sztálin számítása bevált: a kínai “önkéntesek” megmentették az észak-koreai rendszert. Mao elnök legidősebb fia is ott halt meg.
A harcok 1953-ban értek véget, de béke azóta sincs a koreai félszigeten. Szombaton Észak-Koreában hatalmas katonai felvonulást rendeznek a hatvanadik évforduló tiszteletére. Mao elnök pedig lepaktált Amerikával, csak egy kicsit később: 972-ben, amikor Nixon Kínában járt.
A halottak élén- Észak-Korea vezére koszorúz
A koreai háború másfél millió halottja előtt tisztelgett az Ifjú Generális, akinek nagyapja, Kim Ír Szen vívott véres háborút a testvér-ellenséggel, Dél-Koreával szemben.
(Visited 1 times, 1 visits today)