A fegyvervásárlás értelmében összesen 347 légvédelmi (PAC-3 és 117 GEM-T) rakétát, 24 harci helikoptert (Apache A-64) és 500 páncéltörő (Javelin és TOW) rakétát vásárol Doha Washingtontól. A fegyvervásárlás a kétmilliós Katar lakosainak fejenként 5500 dollárjába, vagyis több mint egymillió forintjába kerül. ” A mai napon aláírt egyezmény tökéletesen reprezentálja, hogy milyen erős kapcsolatok vannak az Egyesült Államok és Katar között. A biztonságpolitikai együttműködés miatt sokkal biztonságosabbá válhat a régió.” – jelentette ki Hamad bin Ali al-Attiyah, a katari védelmi miniszter, amikor Washingtonban aláírta a fegyvervásárlási szerződést.
Ezenfelül az Egyesül Államok F-18-kat és F-15-ket felajánlottak Katarnak, amely nemcsak az amerikai repülőgépek iránt érdeklődik: a britek a Typhoon repülőből, a franciák pedig a Rafale vadászgépből adnának Dohának. A katari vezetés egyelőre még nem döntött ez ügyben, s azt sem tudni, mikor választják ki a nyertes pályázatot.
Katarnak kettős célja van a Patriot rakéták vásárlásával. Egyrészt védelmet jelentene az iráni ballisztikus rakéták ellen. Az Egyesült Államok már régóta próbálja elérni, hogy az Öböl-menti monarchiák Patriot rakétákat telepítsenek a területükre, ezáltal is létrehozva egy összehangolt védelmi ernyőt Irán ellen. Azonban ennek az óriási fegyvervásárlási üzletnek van egy másodlagos oka is: Doha ezzel könnyen nyomás alá helyezheti a környező szunnita monarchiákat is, s kevésbé lenne kiszolgáltatva a környező államoknak. Ugyanis Katart rendkívül megviselte és elszigetelte a szaúdi-katari viszály, amely mostanra már nagyjából rendeződött,de jövőben ismét bármikor kialakulhat. Sőt Katarnak továbbra is rossz a viszonya az Egyesült Arab Emírségekkel.