A világhálón óriási vita bontakozott ki erről a kényes témáról, és a többség elvetette a neves professzor véleményét! A Csinghua egyetem tanára gyorsan visszakozott is, és közölte: félreértették a mondanivalóját. Valójában ő csak annyit akart mondani, hogy a társadalom számára kisebb veszélyt jelent az, ha prostituáltakat erőszakolnak meg, mintha ez más nőkkel történik meg. A Csinghua egyetemet amerikai hittérítő szerzetesek alapították meg Pekingben kb. 100 évvel ezelőtt, és az ország egyik legtekintélyesebb felsőoktatási intézményének számít a Mennyei Birodalomban. Ezért egy ottani jogász professzor véleménye különösen nagy súllyal esik latba.
Különösen mivel a hatalom emberei előszeretettel adják gyermeküket a Csinghua egyetemre. Ha ott egy jogász professzornak ez a véleménye, akkor vajon mit taníthat az új elitnek az emberi jogokról?
Különösen hevessé tette a vitát, hogy Kínában a világ legősibb mesterségét mélységes megvetés kíséri. A prostituáltakat szex rabszolgáknak tekintették a régi Kínában és ma ez a szemlélet visszatérőben van. Ezért is keltett különösen nagy figyelmet a tábornok fiának pere, hiszen a hatalom és a szex furcsa kapcsolatára utal. Ha a közfelfogás azt sugallja, hogy prostit megerőszakolni nem bűn, akkor nemcsak a hatalom emberei érezhetik úgy, hogy szabad a gazda.
És mi lesz a prostituáltak emberi jogaival? Számuk ma Kínában- becslések szerint- 10 millió. Vajon ők mit gondolnak a jogászprofesszor véleményéről, hogy “prostit megerőszakolni nem bűn!”?