Magas rangú kínai delegációt fogadtak Washingtonban és elvi megállapodás született: újraindulnak a tárgyalások a kölcsönös beruházási egyezményről. A felek egyetértenek abban, hogy óriási lehetőségek rejlenek a kölcsönös invesztícióban. A fejlettségi szintből, illetve a kínai piac méreteiből adódóan az amerikai érdeklődés Kína iránt óriási. De ma már a kínai cégek is terjeszkednek, már ahol engedik őket.
Egyszóval evidens, hogy mindkét fél érdekelt a beruházási lehetőségek, körülmények javításában, a korrekt jogi keretek megteremtésében. De amikor egy konkrét projekt kerül napirendre, sok probléma adódik. Nemrég például az amerikai szenátus mezőgazdasági bizottsága komoly aggodalmának adott hangot, mert egy kínai cég megvette Virginia államban az USA egyik legnagyobb sertéstenyésztő telepét. A két kínai telekommunikációs óriást, a Huaweit és a ZTE-t pedig azzal vádolta egy törvényhozási bizottság, hogy az amerikai jelenlétet kémkedésre használja föl.
Tavaly októberben pedig Obama elnök személyed utasítására, nemzetbiztonsági okokra hivatkozva, Oregon államban le kellett állítani egy kínai szélerőmű rendszer építését. Egy már elkezdett külföldi beruházás leállítására 22 éve nem volt példa az Egyesült Államokban. Mindebből az következik, hogy hosszú tárgyalások után születhet csak meg a kölcsönös beruházásokat szabályzó amerikai-kínai egyezmény.