Miért-e nagy készültség? Mert 2009. július 5-én ujgur fiatalok támadtak rá kínaiakra Urumcsiban. Késekkel, botokkal, sőt injekciós tűkkel estek neki a kínai polgártársaknak. A hivatalos mérleg: 197 halott és 1721 sebesült. A valóságban ennél állítólag sokkal többen voltak. Mindenesetre a helyzet annyira drámai volt, hogy Kína akkori elnöke, Hu Csintao megszakította részvételét a G 20-as csúcstalálkozón és hazasietett. A rendcsinálás is drámai volt: röpködtek a halálos ítéletek és a munkatáborok megteltek ujgur fiatalokkal. Akkor az váltotta ki a felkelést, hogy a rendőrség két ujgur fiatalt agyonvert az őrszobán…
Most az évforduló közeledtével újabb támadás volt a kínai hatalom ellen- igaz, hogy nem a fővárosban Urumcsiban hanem vidéken. 37 ember meghalt, amikor ujgurok megrohamozták a helyi rendőrkapitányságot egy kisvárosban. A fővárosból, Urumcsiból kellett kihívni a kommandósokat, hogy csináljanak rendet! Pekingből ezért elrendelték: a hadsereg is vegyen részt a rend fenntartásában!
Kik azok az ujgurok?
A török nyelvű nép Ázsia kellős közepén él, a legnagyobb részük a Hszincsiang-Ujgur kínai tartományban. A Nagy Selyemút mentén élő népről már Marco Polo is említést tett. Sokak szerint az akupunktúra nem kínai találmány, hanem az ujgur gyógyító-mesterek leleménye. Az ujgurok régebben buddhisták voltak, még ma is látható ennek sok emléke. Később- török hatásra- áttértek az iszlámra. Kasgar városa, amely közel van a határhoz a muzulmánok egyik fő vallási központja volt Közép Ázsiában. Jelenleg a kínai hatóságok az ősi város “rendezését” készítik elő, és ez a helyi lakosság jelentős része szerint a múlt lerombolását jelenti “a modernizáció nevében”. A kínai császár csapatai csak a XIX- ik század második felében foglalták el Kelet-Turkesztánt, melyre az orosz cár is igényt tartott. Mannerheim marsall, a finnek legendás hőse fiatal korában itt kémkedett az orosz hírszerzés javára. Emlékét ma lovastúra őrzi…
Amikor Mao elnök vörös hadserege megérkezett Kelet-Turkesztánba, a kínai lakosság létszáma nem érte el a 10%-ot, ma már a Hszincsiang-Ujgur autonóm tartomány népességének többsége kínai! Különösen a nagyvárosokban szembetűnő a kínai többség! Az ujgurok jelentős része idegennek érzi magát a szülőföldjén! Különösen mivel az iskolarendszer a kínai nyelvnek kedvez és ujgur nyelven csak az tanul, aki lemond a karrierről…
Vita a terrorizmusról
Aki így veti fel a kérdést, az Peking szerint terrorista! Hivatalos kínai álláspont szerint nem nemzetiségi vagy vallási ellentétről van szó, hanem arról, hogy terrorista szervezetek külföldről bujtogatják az ujgur fiatalokat. Az Ujgur Világkongresszust Kínában terrorista szervezetnek tekintik! Az Al Kaidának egyébként valóban voltak és állítólag vannak is ujgur harcosai. Néhány közülük még a guantánamói amerikai táborba is elkerült. Ebből persze egyáltalán nem következik, hogy az ujgur emigráció minden szervezete terrorista lenne. Umit Hamit, aki Budapesten az Ujgur Világkongresszus ifjúsági tagozatának gyűlését szervezte júniusban, Kína kezét látja abban, hogy Magyarország kiutasította. A német állampolgárságú ujgur férfi a Szabad Ázsia rádiónak úgy nyilatkozott, hogy ő “büszke hun! A magyarok és az ujgurok a hunok leszármazottai!” Nyilatkozata szerint gyakran jár Magyarországra, Bugacon rendszeresen részt vesz a Kurultáj fesztiválon…
Feszült Ramadan
Ramadan, a muzulmánok szent hónapja különösen veszélyes lehet a Hszincsiang-Ujgur tartományban. A kínai hatóságok ugyanis egyáltalán nem respektálják azt, hogy ilyenkor a hithű muzulmánok böjtölnek és imádkoznak. Éppúgy, mint minden más kínai polgárnak, nekik is tenni kell a dolgukat éppúgy, mintha nem lenne Ramadan! Senki sem tudja pontosan, hogy a Hszincsiang-Ujgur autonóm tartomány kb. 8 millió ujgur lakója közül hányan vannak a hithű muzulmánok, de a Ramadan megtartása része az évszázados szokásoknak. Így egyáltalán nem véletlen, hogy állig felfegyverzett katonák és rendőrök cirkálnak az utcán Urumcsiban, a Hszincsiang-Ujgur autonóm tartomány fővárosában ahol több mint 40 000 kamera figyeli: történik-e valami az ujgur felkelés negyedik évfordulóján a kínai határtartományban?…